PAP/Jakub Kaczmarczyk

Obchody 104. rocznicy zdobycia lotniska Ławica

Porannym apelem pamięci rozpoczęły się piątkowe obchody 104. rocznicy zdobycia przez powstańców wielkopolskich lotniska Ławica w Poznaniu. Odbył się również m. in. piknik historyczny przypominający powstańczy sukces z 1919 roku.

6 stycznia 1919 r. powstańcy wielkopolscy, w porannym szturmie zdobyli niemieckie lotnisko wojskowe we wsi Ławica pod Poznaniem, przejmując m.in. samoloty bojowe i szkoleniowe. Wydarzenie to miało istotny wpływ na przebieg powstania, ale także na rozwój polskiego lotnictwa. Stacja lotnicza była ostatnim bastionem oporu Niemców w pobliżu wyzwolonego Poznania. W krótkim starciu na Ławicy zginął jeden powstaniec i dwóch żołnierzy niemieckich.

Z okazji 104. rocznicy zdobycia Ławicy w piątek o godz. 6.30 na Wzgórzu Berlińskim przy ul. Przytocznej, w miejscu rozpoczęcia szturmu w 1919 r., podczas apelu uczczono pamięć powstańców.

O godz. 12.00 przed Pomnikiem Zdobywców Lotniska Ławica, przy starym terminalu portu przy ul. Bukowskiej, przedstawiciele władz samorządowych, organizatorów obchodów i poznańskiego lotniska oddali hołd powstańcom.

Od godz. 13.00 do godz. 15.00, na polanie za pomnikiem, odbył się przygotowany, m.in. przez rekonstruktorów z grupy Stacja Lotnicza Ławica, piknik historyczny. Organizatorzy zaplanowali m.in. inscenizację odtwarzającą zdobycie lotniska w 1919 r. oraz pokaz sprzętu militarnego i starych pojazdów.

Na godz. 14.00 w holu starego terminala lotniska Ławica zaplanowano wykład ks. Roberta Kulczyńskiego poświęcony historii lotnictwa wielkopolskiego w 1919 roku.

Zdobycie lotniska Ławica oceniane jest jako jedna z najbardziej brawurowych akcji w trakcie powstania wielkopolskiego, a przejęty sprzęt lotniczy – za największy łup wojenny w dziejach polskiego oręża. Majątek zdobyty na lotnisku i w niemieckiej hali sterowcowej na poznańskich Winiarach umożliwił stronie polskiej rozpoczęcie prac nad organizacją własnego lotnictwa. Źródła historyczne podają, że powstańcy przejęli sprzęt lotniczy wart nawet 200 milionów marek niemieckich, w tym kilkadziesiąt gotowych do startu samolotów, zakonserwowane części kilkuset kolejnych maszyn, spore zapasy broni i amunicji.

Powstanie Wielkopolskie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 roku. Było jednym z niewielu polskich zrywów niepodległościowych zakończonych sukcesem. Dzięki niemu tereny Wielkopolski zostały włączone do tworzącej się II Rzeczypospolitej.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl