Obama i Modi ogłaszają przełom ws. handlu materiałami jądrowymi

USA i Indie przełamały impas utrzymujący się dotąd w rozmowach w sprawie porozumienia o handlu materiałami jądrowymi – ogłosili w niedzielę prezydent Barack Obama, przebywający w Delhi z oficjalną wizytą, oraz indyjski premier Narendra Modi. 

Oba kraje osiągnęły przełom w dwóch spornych kwestiach, dotychczas wstrzymujących współpracę w dziedzinie cywilnej energetyki jądrowej – powiedział Obama na wspólnej konferencji prasowej.

Modi podkreślił z kolei, że Indie są coraz bliższe komercyjnej współpracy z USA w sprawie handlu materiałami jądrowymi.

Wcześniej o przełamaniu impasu w tej kwestii pisały indyjskie media. Według nich negocjatorzy obu stron osiągnęli porozumienie w sprawie odpowiedzialności prawnej amerykańskich dostawców w razie wypadku jądrowego, a USA przestały nalegać na możliwość monitorowania lokalizacji dostarczonego do Indii materiału rozszczepialnego.

Indie i USA podpisały porozumienie o współpracy w cywilnej energetyce jądrowej, jednak na przeszkodzie stanęła postawa władz w Delhi, które odmawiały uchwalenia przepisów chroniących amerykańskich dostawców od odpowiedzialności prawnej w razie wypadku jądrowego. Podobne zapisy stanowią normę w międzynarodowych umowach tego typu – zaznacza Reuters.

Zastój w rozmowach o porozumieniu, które ma umożliwić amerykańskim firmom sprzedawanie Indiom technologii i paliwa do budowy nowych elektrowni atomowych, stanowił jeden z bardziej drażliwych tematów w relacjach między Delhi a Waszyngtonem – zauważa agencja Reutera.

Barack Obama od niedzieli przebywa w Indiach z trzydniową wizytą. Jako pierwszy prezydent USA odwiedził ten kraj dwukrotnie podczas swojej kadencji. Podróż ma potwierdzić i wzmocnić dobre relacje między USA i Indiami, co z uwagi na ekspansję Chin jest na rękę obu stronom.

PAP

drukuj