fot. PAP/EPA

D. Trump zapewnia, że wybory prezydenckie odbędą się zgodnie z planem

Prezydent Donald Trump zapewniał w piątek, że pandemia koronawirusa nie opóźni zaplanowanych na 3 listopada wyborów prezydenckich w USA. Odrzucił przy tym pomysł przygotowania każdego stanu do głosowania korespondencyjnego.

Przemawiając na konferencji prasowej w Białym Domu Trump opowiedział się przeciwko głosowaniu korespondencyjnemu. Jego zdaniem przy tak zorganizowanych wyborach „wiele ludzi będzie (w nich) oszukiwało”.

„Myślę, że ludzie powinni głosować z dowodem tożsamości” – powiedział Donald Trump.

„To nie powinno być głosowanie korespondencyjne. Powinno być tak, że idziesz do wyborczego stanowiska i dumnie się pokazujesz. Nie wysyłasz (głosu) listownie, gdzie ktoś może to wziąć, różne złe rzeczy mogą się stać (…)” – tłumaczył.

Szefowa amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i Demokraci uważają, że negocjowany nowy pakiet ustawodawczy, dotyczący koronawirusa, powinien przewidywać dodatkowe środki na głosowanie korespondencyjne.

Nancy Pelosi twierdzi, że potrzeba co najmniej 2 miliardów dolarów, by umożliwić sprawne głosowanie w ten sposób. W przyjętym już przez Kongres i podpisanym przez prezydenta pakiecie stymulacyjnym przewidziano na to ok. 400 mln dol. Środki te mają otrzymać władze stanowe, by odpowiednio przygotowały się do wyborów oraz prawyborów.

Na 3 listopada zaplanowano w USA wybory prezydenckie. Trump zapewniał w piątek, że odbędą się w tym terminie.

Proces prawyborów – wyłaniania partyjnego kandydata – zakłócił w USA koronawirus. Z obawy o zdrowie głosujących kilkanaście stanów przełożyło swoje prawybory; nie odbywają się wiece wyborcze.

Najbliższe prawybory mają planowo odbyć się we wtorek w Wisconsin; prawo do ich odwołania ma sąd federalny. Władze tego stanu na północy USA przygotowują się do głosowania, ale – jak pisze portal Politico – trudno jest znaleźć chętnych do pracy w komisjach. Mieszkańcom Wisconsin – podobnie jak większości Amerykanów – nakazano pozostać w domach i opuszczać je jedynie wtedy, gdy jest to rzeczywiście konieczne.

Władze Wisconsin rozważają obecnie całkowite przejście na głosowanie korespondencyjne; trwają w tej sprawie negocjacje.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl