By Marcin Białek - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16823300

Spór o wybory trwa w najlepsze. Tym razem opozycja oskarża rząd o nieprzeprowadzenie ich w najbliższą niedzielę

Wybory w dniu 10 maja nie mogą się odbyć, nie będzie ciszy wyborczej, a lokale wyborcze będą zamknięte – poinformowała w komunikacie Państwowa Komisja Wyborcza. Tymczasem opozycja krytykuje rząd i domaga się dymisji wicepremiera Jacka Sasina, zarzucając mu straty finansowe w budżecie państwa.

„Pozbawienie PKW prawnych możliwości drukowania kart do głosowania sprawiło, że głosowanie w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r. jest niemożliwe. Karty wyborcze są bowiem warunkiem koniecznym do przeprowadzenia głosowania” – brzmi oficjalne stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie wyborów prezydenckich zaplanowanych na najbliższą niedzielę.

Oznacza to, że nie będzie ciszy wyborczej – poinformował Tomasz Grzelewski, rzecznik PKW.

– Wójtowie, ani konsulowie nie będą sporządzali spisu wyborców. Nie będzie również ciszy wyborczej, lokale wyborcze pozostaną zamknięte – zaznaczył Tomasz Grzelewski.

Komunikat PKW stał się kolejnym pretekstem do krytyki rządu przez opozycję oraz  kandydatów na prezydenta.

– Takiego bałaganu to świat nie widział – powiedział Szymon Hołownia, kandydat na prezydenta.

Z kolei kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak wskazywał na  chaos prawny, na którym – jego zdaniem – skorzysta jedynie prezydent Andrzej Duda.

– To sytuacja pogłębiająca dysproporcję na korzyść obozu rządzącego i na niekorzyść opozycji – podkreślił Krzysztof Bosak.

Zarówno Lewica, jak i Koalicja Obywatelska, winą za brak wyborów 10 maja obarczyła wicepremiera Jacka Sasina. Lewica mówiła o złożeniu zawiadomienia do prokuratury ws. rzekomego popełnienia przestępstwa przez premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jacka Sasina.

– Jak wiemy władza publiczna działa na podstawie przepisów prawa, a także w granicach przepisów prawa. Ani z jednym, ani z drugim nie mieliśmy do czynienia w sytuacji zlecania, drukowania i organizacji procesu wyborczego – powiedział Krzysztof Śmiszek, poseł Lewicy.

Przewodniczący PO Borys Budka zarzucił wicepremierowi Jackowi Sasinowi  narażenie Skarbu Państwa na straty finansowe i domagał się jego dymisji.

– Składamy wniosek o odwołanie pana wicepremiera Sasina, ministra aktywów państwowych, z tej funkcji. Dajemy jednocześnie szansę panu premierowi Morawieckiemu, by wyszedł z tej sprawy z twarzą i by zdymisjonował pana Sasina – zaznaczył Borys Budka.

Odnosząc się do wniosku Koalicji Obywatelskiej o dymisję wicepremiera Jacka Sasina, rzecznik rządu Piotr Müller podkreślił, że nie ma ku temu żadnych podstaw.

– Nie ma żadnych argumentów, by przegłosować odwołanie pana wicepremiera Jacka Sasina. Pan premier Mateusz Morawiecki nie ma planów, aby decyzje personalne w zakresie Ministerstwa Aktywów Państwowych miały być zmieniane – akcentował Piotr Müller.

Do zarzutów przewodniczącego PO Borysa Budki odniósł się również sam  wicepremier Jacek Sasin.

„Zarzuty wobec mnie i rządu PiS prezentowane przez pana Budkę w sprawie wyborów prezydenckich są całkowicie niezgodne ze stanem rzeczywistym. A jeszcze parę dni temu sami chcieli przełożyć wybory…” – napisał na Twitterze wicepremier.

To właśnie m.in. Borys Budka nawoływał do przesunięcia wyborów.

– Bezpieczne wybory to wybory 16 maja 2021 r. Te bezpieczne wybory to wybory, w których bez zagrożenia życia i zdrowia każdy będzie mógł wziąć udział – mówił niedawno Borys Budka.

Takich głosów  ze strony opozycji należało się spodziewać zauważył politolog prof. Mieczysław Ryba.

– Mówiłem, że oni nawet jeżeli wybory zostaną przesunięte, to będą mówić o ich niekonstytucyjności, ponieważ taka jest ich natura zdefiniowana przed pięciu laty – podkreślił prof. Mieczysław Ryba.

Odłożenie wyborów na tak długi czas o jakim powiedział poseł Budka ma ułatwić Koalicji Obywatelskiej zmianę kandydata na prezydenta.

Sama Małgorzata Kidawa-Błońska jednoznacznie nie mówi, czy nadal będzie kandydować.

– Nie wiemy jakie te wybory będą. Ciągle pytacie czy wezmę udział w wyborach? W wyborach tak, w plebiscycie nie – poinformowała Małgorzata Kidawa-Błońska.

Jednak możliwe, że zmiana kandydata na prezydenta w KO nastąpi – wskazał rzecznik rządu Piotr Müller.

– Myślę, że to też jest analizowane w gronie PO, dlatego też decyzja o wycofaniu jej kandydatury byłaby w jakimś sensie racjonalna – zaznaczył Piotr Müller.

Teraz trzeba jeszcze czekać na orzeczenie Sądu Najwyższego. To właśnie ta instytucja ma mieć decydujący głos ws. uznania nieważności wyborów prezydenckich, co w dalszej perspektywie pozwoli Marszałek Sejmu na wyznaczenie nowego terminu. Wiele wskazuje na to, że wybory mogą odbyć się w lipcu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl