Fot. PAP/Adam Warżawa

NSZZ „Solidarność” wspiera Białorusinów

Budujemy międzynarodowe wsparcie – mówi o działaniach w sprawie sytuacji na Białorusi przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. W rozmowie z „Naszym Dziennikiem” zapewnił o wsparciu białoruskich związków zawodowych.

Przewodniczący „Solidarności” pozytywnie ocenił rządowy program Solidarni z Białorusią, jednak – jak dodał w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” – trzeba poczekać na rezultaty tego programu. Piotr Duda zaznaczył, że każdy powinien pomóc na swój sposób, dlatego NSZZ „Solidarność” pomaga wolnym białoruskim związkom zawodowym.

„Tak jak nam cały świat pomagał, gdy >>Solidarność<< walczyła o godność i wolność, tak dzisiaj my zobowiązani jesteśmy do pomocy białoruskim związkowcom” – podkreślił Piotr Duda. 

„Solidarność” utworzyła fundusz wsparcia, w ramach którego przekazano milion złotych. Związkowcy z Polski chcą przekonywać europejskie centrale związkowe do uruchomienia podobnej pomocy.

„Dość tylko gadania o praworządności, gdy prawa człowieka na Białorusi są deptane, a nasi koledzy związkowcy potrzebują pomocy. Potężne centrale związkowe muszą się ruszyć” – zaznaczył Piotr Duda.

Piotr Duda będzie zabiegał o spotkanie w tej sprawie z szefem europejskiej konfederacji związków zawodowych.

TV Trwam News

drukuj