Wielotysięczna manifestacja w Katowicach

W Katowicach w godzinach popołudniowych rozpocznie się wielotysięczna manifestacja Związków Zawodowych przeciwko rządowi. Odbędzie się ona przed gmachem Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Manifestacja przeciwko rządowi rozpocznie się o godz.15.00 przed gmachem Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

– Związkowcy protestują przeciwko polityce rządu, która prowadzi do zubożenia społeczeństwa, do pracy na umowach śmieciowych, do wszystkiego tego co widzimy dookoła. Jako Związki Zawodowe nie możemy się z tym zgodzić. Protestujemy przeciwko temu co się w Polsce dzieje. W wielu marszach braliśmy udział, rośnie bezrobocie, ludzie zostają bez pracy, bez pomocy, bez środków do życia, to wszystko się nawarstwia. Społeczeństwo nie może się z tym zgodzić. Nie tylko Związki Zawodowe, ale powoli społeczeństwo się przyłącza do tych protestów – powiedział Henryk Grymel, przewodniczący Prezydium Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ „Solidarność”.

W czasie demonstracji zostanie przekazana wojewodzie śląskiemu petycja do premiera Donalda Tuska z żądaniem jak najszybszego rozpoczęcia rozmów w sprawie postulatów związkowców.

Domagają się oni m.in. utrzymania emerytur pomostowych na wcześniejszych, sprawiedliwych zasadach, aby ludzie przed emeryturą nie trafiali na bruk i nie zostawali bez środków do życia. Związkowcy chcą także ograniczenia stosowania umów śmieciowych, aby ludzie mieli stałą i stabilną pracę, aby mogli odkładać na emerytury.

Poza tym domagają się wprowadzenia systemu rekompensat dla przedsiębiorstw objętych skutkami pakietu klimatyczno-energetycznego, tak jak jest to na zachodzie. Chodzi o wprowadzenie systemu osłon dla przemysłu energochłonnego, co szczególnie dotyczy górnictwa, hutnictwa, koksownictwa czy motoryzacji.

– Tak jest na zachodzie. Sytuacja wygląda tak, że jest w kodeksie państwa niemieckiego specjalna ustawa, która przeznacza na rekompensatę z tytułu coraz większych kosztów energii elektrycznej odpowiednie pieniądze. To są pieniądze, które m.in. mają wprowadzić emisji dwutlenku węgla. Nasz rząd nie przewiduje takich rekompensat. Nasz rząd pieniądze z emisji dwutlenku węgla przeznaczy bezpośrednio do budżetu i później mogą być one rozparcelowane na inne cele. Obawiamy się, że tylko na jeden cel dotyczący zmniejszenia dopłat do budżetu i na żaden inny. Jeżeli tak jest, że tych rekompensat nie będzie, to będziemy mieli do czynienia z olbrzymią nierównością, z olbrzymim barkiem konkurencji ze strony przemysłu energochłonnego funkcjonującego w Polsce i tego, który funkcjonuje na Zachodzie – powiedział Dominik Kolorz.

W listopadzie ruszyły przygotowania do generalnego strajku solidarnościowego w całym regionie. Obecnie trwają referenda strajkowe. Dominik Kolorz alarmuje, że jeżeli dzisiejsza manifestacja nie przyniesie skutków wówczas dojdzie do potężnego strajku.

– Powstaje coraz więcej referendum strajkowych, od początku nowego roku górnictwo, energetyka, służba zdrowia, przemysł zbrojeniowy, który już jest w referendach. Na pewno wtedy dojdzie do strajku na Śląsku i to potężnego strajku. Natomiast dalej no cóż, wtedy będzie można chyba użyć takiego hasła, którego używaliśmy ponad 30 lat temu, że jeżeli strona rządowa nie podejmie rozmowy, to „zima wasza, ale wiosna nasza” – powiedział Kolorz.

Wypowiedź Dominika Kolorza:


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl