fot. PAP/EPA

Nowy rząd Ukrainy; najmłodszy premier w historii kraju 

Ukraiński parlament zatwierdził skład nowego rządu, na czele którego stanął Ołeksij Honczaruk. Bliski współpracownik Wołodymyra Zełenskiego uzyskał ponad 2/3 poparcia w izbie.

Ołeksiej Honczaruk to 35-letni prawnik, który do tej pory pracował w biurze prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Jest najmłodszym szefem rządu w historii niepodległej Ukrainy i jednocześnie nową twarzą w rządzie. Podczas debaty przed głosowaniem Honczaruk zapowiedział wiele zmian i podkreślił, że celem nowego rządu będzie wzrost gospodarczy.

– Mamy ponad 10 milionów ludzi żyjących poniżej granicy ubóstwa, prowadzimy wojnę na Wschodzie i nadal mamy korupcję – mówił ukraiński premier.  

Dla Honczaruka ważna jest także zmiana wizerunku Ukrainy na arenie międzynarodowej w kontekście zbliżającej się misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego. 

– Bardzo ważna jest dla nas zmiana nastawienia do Ukrainy na świecie. Chodzi o reputację. Ocena wiarygodności kredytowej mówi sama za siebie – dodał. 

Podczas misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego, która odbędzie się za kilka tygodni w Kijowie, premier Honczaruk chce wynegocjować dla Ukrainy 3-4 program współpracy.

– Jestem zdenerwowana, ponieważ to wielka odpowiedzialność. Musimy bardzo ciężko pracować, musimy być bardzo roztropni, ponieważ tak naprawdę nie mamy czasu. Jeśli stracimy ten czas, nie jestem pewna, czy w następnych latach będziemy mieli kolejną szansę – powiedziała Lisa Yasko z partii Sługa Ludu.

Podczas głosowania w ukraińskim parlamencie 290 z 424 deputowanych oddało głos na Ołeksija Honczaruka. Nowy rząd rozpoczął już pracę.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl