fot. PAP/Marcin Obara

M. Dworczyk: Jest poważnie analizowany wariant, aby rekonstrukcja rządu była jeszcze przed wyborami

Jest poważnie analizowany wariant, aby rekonstrukcja rządu została przeprowadzona jeszcze przed wyborami do PE – powiedział dziś w TVN24 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Michał Dworczyk pytany w TVN24 o zmiany w rządzie powiedział, że w tej chwili nie jest żadną tajemnicą, iż są rozważane różne scenariusze dotyczące tej ewentualnej rekonstrukcji – czy czekać do wyborów i ministrowie odejdą dopiero po tym, jak zostaną ewentualnie wybrani, czy też zrobić rekonstrukcję przed wyborami do PE.

„Według mojej wiedzy tej decyzji jeszcze nie ma” – dodał szef KPRM.

Pytany czy decyzja w tej sprawie, to kwestia godzin, czy dni, odparł, że raczej nie będzie tak szybkich terminów, ale – jak zaznaczył – „na pewno jest analizowany poważnie wariant”, aby rekonstrukcja została przeprowadzona jeszcze przed wyborami. Nie chciał jednak sprecyzować daty możliwej decyzji.

„Nie chcę się wypowiadać na ten temat i to są decyzje zarezerwowane dla pana premiera i kierownictwa politycznego Prawa i Sprawiedliwości” – zastrzegł Michał Dworczyk.

Dopytywany, czy wszyscy ministrowie, którzy kandydują w wyborach do PE odejdą z rządu powiedział, że ma na myśli przynajmniej tych, którzy są na pierwszych miejscach w okręgach i przez to mają bardzo dużą szansę, aby trafić do PE.

Powtórzył, że decyzja o zakresie zmian będzie zależała od decyzji premiera i kierownictwa PiS – czy będzie to tylko czwórka ministrów z pierwszych miejsc, czy również minister rodziny i pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Szef KPRM zadeklarował, że będą dobrzy kandydaci na ich następców, ponieważ – jak przekonywał – PiS ma dużo kompetentnych polityków i ekspertów na swoim zapleczu.

„Gdy będzie decyzja, że do tej rekonstrukcji ma dojść, na pewno będą dobrzy kandydaci, mogący zastąpić obecnych ministrów konstytucyjnych” – powiedział Michał Dworczyk.

„Nie mogę zaprzeczyć jakiemukolwiek nazwisku ani potwierdzić jakiegokolwiek nazwiska, bo decyduje o tym premier i kierownictwo polityczne partii” – powiedział szef KPRM, pytany o przyszłość minister finansów Teresy Czerwińskiej, która nie kandyduje w eurowyborach, ale wymieniana jest w kontekście rekonstrukcji. Zapewnił, że sam bardzo ceni minister finansów i uważa, że jest ona świetnym ekspertem, świetnym ekonomistą, doskonałym wykładowcą akademickim i ministrem finansów.

„Tego rodzaju opowieści, kuluarowe ploteczki, zawsze są atrakcyjne z punktu widzenia mediów, ale zwykle nie mają nic wspólnego z rzeczywistością” – powiedział Michał Dworczyk, pytany, czy minister Czerwińska jest dobrze oceniana. Zaznaczył, że jak każdy polityk ma ona swoich krytyków, ale on do nich nie należy.

PAP/RIRM

drukuj