fot. twitter.com/EpiskopatNews

Nowy Nuncjusz Apostolski przybył do Polski

Ks. abp Salvatore Pennacchio, nowy Nuncjusz Apostolski w Polsce, podkreślił, że z odwagą i miłością pragnie rozpocząć posługę w naszym kraju.

Na lotnisku w Warszawie papieskiego reprezentanta powitali przedstawiciele Polskiego Episkopatu oraz korpusu dyplomatycznego.

– Dzień dobry! Szczęść Boże! Dziękuje Wam i chcę powiedzieć, że z odwagą i miłością pragnę rozpocząć posługę tutaj, w Polsce – powiedział ks. abp Salvatore Pennacchio.

Nowy Nuncjusz Apostolski podkreślił, że jego misją jest niesienie radości i błogosławieństwa Papieża Franciszka. Ksiądz arcybiskup przed przyjazdem do Polski spotkał się z Ojcem Świętym.

– W jego sercu jeszcze żywe było wspomnienie wizyty w Krakowie i Światowych Dni Młodzieży […] wielkiego entuzjazmu młodych i wiary ludzi z tej błogosławionej ziemi – wskazywał ks. abp Salvatore Pennacchio.

Nowy Nuncjusz Apostolski, który posługiwał dotychczas m.in. w Indiach, nazywa siebie duchowym synem świętego Jana Pawła II, z którego rąk otrzymał święcenia biskupie.


– Jak wiecie, przybywam ze Wschodu, z ziemi Matki Teresy z Kalkuty, która we wrześniu była kanonizowana. Przybywam do ziemi świętego papieża Jana Pawła II. Pamiętacie ten związek duchowy między tymi dwoma świętymi –
zaznaczył ks. abp Salvatore Pennacchio.

Ks. abp Pennacchio zwrócił się do wszystkich Polaków z prośbą, aby przez modlitwę i błogosławieństwo wspierali jego posługę. Podkreślił, że chce poznać Kościół w Polsce i będą mu towarzyszyły w tym trzy słowa: słuchać, kochać i patrzeć.

– Misja nuncjusza polega na budowaniu mostów pomiędzy Rzymem i Kościołem lokalnym, wszystkimi biskupami, księżmi, wiernymi i młodymi. Ale także misją jest budowanie mostów pomiędzy państwem, rządem, władzami świeckimi, korpusem dyplomatycznym – akcentował nowy Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, przypomniał, że ważną misją Nuncjusza Apostolskiego jest wskazywanie kandydatów na biskupów.

– To nie jest tylko kwestia odwiedzin tu czy tam, przewodniczenia korpusowi dyplomatycznemu, ale znacznie poważniejsze zadanie – czyli praktycznie dbałość o kształt przyszłych pasterzy Kościoła Katolickiego w Polsce – zwrócił uwagę ks. abp Stanisław Gądecki.

3 listopada w Belwederze ks. abp Pennacchio złoży listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Andrzeja Dudy.

 

 

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj