Na nowelizacji ustawy o OZE zyskają spółki energetyczne SK

Na nowelizacji ustawy o OZE zyskają spółki energetyczne Skarbu Państwa, najbardziej Energa – podała agencja ratingowa Moody’s.

Nowelę ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii tydzień temu podpisał prezydent Andrzej Duda. Zakłada ona rezygnację ze stałej wartości tak zwanej opłaty zastępczej i powiązanie jej z rynkowymi cenami świadectw pochodzenia energii z niektórych OZE.

Obniżenie opłaty zastępczej obniży koszty spółek zależnych państwowych grup energetycznych – wskazuje agencja ratingowa. W raporcie wymienia Energę, Eneę, PGE oraz Tauron. Według analityków Moody’s najbardziej na nowelizacji zyska Energa.

„Energa oszacowała pozytywny wpływ zmian ustawy o OZE na wyniki segmentu sprzedaży na ok. 150 mln zł w 2018 r. na bazie sprzedaży 19 TWh” – napisano w raporcie.

Daniel Obajtek, prezes grupy energetycznej Energa S.A podkreślał w „Rozmowach Niedokończonych” na antenie TV Trwam, że nowelizacja spowoduje urealnienie cen energii.

– To uważam, idzie w dobrym kierunku. Gro ludzi mówi dopłacamy do górnictwa, ale nikt nigdy nie pochylił się ile dopłacamy do energii OZE. To jest taka silna grupa lobby, że nikt nigdy tego nie policzył. I dlaczego ceny świadectw nie mają mieć ceny rynkowej? Wszystko ma cenę rynkową. Niektórzy wrzeszczą, rany to zabije OZE. To nie jest tak. Do czego to ma to zmierzać? Jeżeli nie będzie cen pewnych rynkowych to wcześniej czy później przełoży się to na taryfę dla klienta. Może za parę miesięcy obciążymy wszystkich ludzi. Wiemy jak reaguje giełda ile na rynku jest cena świadectwa, więc no trudno prowadzić tak naprawdę ceny nie rynkowe, które się kiedyś przełożą na kieszeń naszych klientów – mówił prezes grupy energetycznej Energa S.A Daniel Obajtek.

Nowelizację ustawy o OZE podczas prac w parlamencie krytykowała część opozycji oraz Urząd Regulacji Energetyki.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl