Lista niegodnych Virtuti Militari czeka w Kancelarii Prezydenta

W Kancelarii Prezydenta na rozpatrzenie czeka lista 80 osób, które niegodnie otrzymały Order Virtuti Militari w okresie PRL-u. O sprawie informuje „Nasz Dziennik”.

Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który posiada stosowną dokumentację, już wiele lat temu opracował listę osób, które powinny zostać pozbawione Orderu Virtuti Militari. Niedawno ją uzupełnił. Obecnie widnieje na niej 80 nazwisk żyjących osób. O pozbawienie Orderów Virtuti Militari osób niegodnych od lat apelują środowiska kombatanckie.

– Prezydent Rzeczpospolitej ma ustawowe prawo do nadawania i odbierania orderów wszelakich, w tym Virtuti Militari i wyraźnie jest napisane w ustawie, że odebrać go można osobie, która swoimi czynami wykazała, że jest tego nie godna – podkreśla rzecznik porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie dr Jerzy Bukowski.

Jak mówi już najwyższy czas zmyć hańbę z najwyższego polskiego odznaczenia bojowego.

Na tej liście przedstawionej przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych są same osoby niegodne. Osoby, które utrwalały władzę ludową po czterdziestym piątym roku, osoby, które mordowały żołnierzy Polskiego Podziemia Niepodległościowego, a uważamy, że jako pierwszy powinien pośmiertnie stracić order Virtuti Militari generał Wojciech Jaruzelski, o którego walce z bandami leśnymi, czyli z Polskim Podziemiem Niepodległościowym w tej chwili kolejne dokumenty są ujawniane – akcentuje dr Jerzy Bukowski.

Apel do Prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych wystosowało już na początku kadencji. W dokumencie podkreślają, że należy odebrać Virtuti Militari „posiadającym je nadal funkcjonariuszom oraz tajnym współpracownikom Urzędu i Służby Bezpieczeństwa, Informacji Wojskowej oraz formacji kontynuujących wrogą Polsce działalność, oficerom Gwardii i Armii Ludowej, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a także obywatelom Rzeczypospolitej, mającym w swoim życiorysie służbę w Armii Czerwonej lub w cywilnych i wojskowych sowieckich organach bezpieczeństwa NKWD, KGB, Smiersz, GRU itp.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl