fot. PAP/Wojtek Jargiło

Nowe porozumienie programowe Zjednoczonej Prawicy

Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska i Porozumienie Jarosława Gowina chcą zawrzeć nowe porozumienie programowe na okres 2021-2023. W niedzielę odbyło się spotkanie liderów partii, które wchodzą w skład koalicji rządzącej.

Obóz rządzący ma za sobą trudny okres. W relacjach na linii PiS–Solidarna Polska widoczne były różnice zdań. Dotyczyły funkcjonowania Polski w Unii Europejskiej, funduszu odbudowy i transformacji energetycznej. W przypadku Porozumienia Jarosława Gowina to z ust wicepremiera padały oskarżenia o polityczną zgodę PiS-u na działania, jakie przeciwko dotychczasowemu liderowi podjął Adam Bielan. Na stole było kilka scenariuszy. Wcześniejszych wyborów chciał przewodniczący PO Borys Budka i kusił Jarosława Gowina.

– Jeżeli wyjdzie z tego rządu i będzie chciał wspólnie zakończyć dramatyczne rządy, to tutaj jest droga otwarta, ale to on musi się zdecydować – mówił Borys Budka.

Taki scenariusz już wcześniej wydawał się mało prawdopodobny. Dziś jest już niemal pewne, że nie dojdzie do skutku. W niedzielę doszło do spotkania liderów partii koalicyjnych: Jarosława Kaczyńskiego, Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina. Wspólny komunikat zamieścili na Twitterze Krzysztof Sobolewski z PiS-u oraz Jan Strzeżek z Porozumienia.

„Po spotkaniu przywódców #ZjedniczonaPrawica wszystkie strony wyrażają przekonanie co do pozytywnych skutków działań #ZjednoczonaPrawica od czasu podwójnego sukcesu wyborczego w 2015 r. i wolę zawarcia porozumienia programowego na lata 20212023” – napisał Krzysztof Sobolewski, poseł PiS.

https://twitter.com/AC_Sobol/status/1386400330166902784

We wspólnym komunikacie politycy dodali, że odpowiednie kroki zostaną podjęte w najbliższych dniach. Nieoficjalnie pada informacja, że dojdzie do kolejnego spotkania liderów Zjednoczonej Prawicy. Poprzednia umowa koalicyjna została podpisana we wrześniu ubiegłego roku. Do przesilenia doszło wtedy po głosowaniu nad tzw. piątką dla zwierząt.

TV Trwam News

drukuj