J. Gowin rozmawiał w niedzielę w Tel Awiwie z izraelskim ministrem ds. nauki

Wicepremier Jarosław Gowin rozmawiał w niedzielę w Tel Awiwie z izraelskim ministrem ds. nauki Ofirem Akunisem m.in. na temat ustawy o IPN. „To ważny krok, by odsunąć na bok to, co ostatnio dzieliło nasze narody” – podsumował tę rozmowę.

Jarosław Gowin rozpoczął w niedzielę trzydniową wizytę w Izraelu na zaproszenie strony izraelskiej jako jeden z gości konferencji „Thinking out of the Box”.

To konferencja, która jest jednym z elementów obchodów 70. rocznicy powstania państwa Izrael.

W rozmowie z dziennikarzami w Tel Awiwie minister nauki i technologii Izraela Ofir Akunis podsumował swoją niedzielną rozmowę z Gowinem: „To było bardzo dobre spotkanie” – ocenił. Powiedział, że w dyskusji poruszono temat ustawy o IPN.

„Myślę, że musimy rozmawiać o ustawie przyjętej przez parlament zimą. Poczekamy na decyzję Trybunału Konstytucyjnego, a potem razem zdecydujemy, co zrobić w przyszłości” – powiedział.

Jarosław Gowin skomentował: „Myślę, że to dzisiejsze spotkanie jest bardzo ważnym krokiem przybliżającym nas do odsunięcia na bok tego wszystkiego, co w ostatnich miesiącach podzieliło dwa narody, które przez stulecia trwały przecież w koegzystencji”.

Mówiąc o ustawie o IPN Akunis powiedział: „Myślę, że ustawa sama w sobie była wielką pomyłką”. Sprecyzował, że chodzi chociażby o klimat, jaki wokół ustawy powstał. Izraelski minister wyraził nadzieję, że w wyniku dyskusji Trybunału Konstytucyjnego „ustawa zostanie anulowana, wycofana”.

„Wierzę, że kontrowersje wokół ustawy polegają na nieporozumieniach” – powiedział Jarosław Gowin.

„Zapewniłem naszych izraelskich partnerów, że intencją polskiego rządu i społeczeństwa nie jest w najmniejszej mierze kwestionowanie jakiejkolwiek cząstki prawdy o tym, czym był Holokaust, a jedynie sprzeciwianie się kłamstwu historycznemu, jakim jest zrzucanie współodpowiedzialności za Holokaust na cały polski naród” – powiedział polski minister.

Zapewnił, że w sprawie ustawy o IPN polski parlament i polski rząd zajmie suwerenne stanowisko. Potwierdził, że rząd będzie czekał konsekwentnie na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.

„Wyraziliśmy nasze stanowisko chociażby poprzez opinię Prokuratora Generalnego, który podważył chyba najistotniejszy element tej ustawy” – powiedział Jarosław Gowin. I skomentował: „Ja osobiście mam nadzieję, że TK podzieli stanowisko PG”.

Ale nawet jeśli TK uzna ustawę za zgodną z konstytucją – według Gowina – powinno to stronę izraelską uspokoić.

„Jeśli TK przedstawi jednoznaczną wykładnię, że nie ma zagrożenia dla wolności słowa, myślę, że to uspokoi stronę izraelską i pozwoli powrócić do znakomitych relacji, jakie panowały między Polską i Izraelem od czasów upadku komunizmu” – ocenił polski minister.

„Niepodległa Polska zawsze konsekwentnie była zwolennikiem bezpieczeństwa Izraela i wydaje się, że te dalekosiężne interesy obu państw są zbieżne” – zapewnił Jarosław Gowin.

Podczas rozmowy ministrów nauki była też mowa o sprawach ich resortów.

Akunis zapewnił: „Mam nadzieję, że znajdziemy nowe drogi, by rozmawiać o nauce, technologii i innowacjach. Zdecydowaliśmy, że podpiszemy nowe porozumienie między Polską a Izraelem”.

Wyraził nadzieję, że będzie to miało miejsce pod koniec 2018 r. lub na początku 2019 r. Pytany o szczegóły tej nowej umowy, odpowiedział: „Chcemy rozpocząć wspólne badania, działać wspólnie m.in. w takich obszarach jak robotyka, cybernetyka, kosmos” – powiedział.

Jarosław Gowin podsumował: „Najważniejszy był bardzo dobry klimat tej rozmowy i gotowość do podpisania współpracy naukowo-technicznej między rządem Polski i Izraela. Zapewnił, że jest tu duża gotowość do pracy po stronie obu państw.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl