NIK: wzrosła liczba i wartość transakcji podprogowych 

Instytucje publiczne wykorzystują możliwość zakupów bez przetargów. Takie ustalenia znalazły się w najnowszym raporcie Najwyższej Izby Kontroli.

Izba zauważyła, że po podwyższeniu do 30 tys. euro progu pozwalającego na zakupy bez stosowania prawa zamówień publicznych, wzrosła liczba i wartość transakcji podprogowych. Blisko połowę takich zamówień realizowano pod koniec roku.

Kontrola objęła 371 zamówień podprogowych, o łącznej wartości blisko 36 mln zł. Wykazała, że najwięcej z nich dotyczyło zakupu usług. W ten sposób kupowano także sprzęt, roboty budowlane i remontowe, samochody, materiały biurowe i paliwa.

W większości skontrolowanych przypadków, zakupy do 30 tys. euro były racjonalne. Przypadki niegospodarności wystąpiły w dwóch jednostkach – mówi prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

– W Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Katowicach udzielono 8 zamówień za ponad milion złotych, firmom wybranym w postępowaniach, których zapytania ofertowe wysłano tylko do jednego wykonawcy. W trzech jednostkach nie stosowana prawa zamówień publicznych pomimo takiego obowiązku. W zarządzie dróg wojewódzkich w Katowicach kupowano bez przetargu paliwo, pomimo że w każdym roku kosztowało ono ponad 30 tys. euro. Tylko w latach 2014-2016 wydano na ten cel prawie 540 tys. złotych – wskazuje prezes Izby.

NIK zwróciła też uwagę na nierzetelne sprawozdania z zamówień podprogowych. Nie zapewniały one wiarygodnych danych na temat ich wartości.

Podawano w nich zaniżone o 4,7 mln zł lub zawyżone o 10 mln zł wartości. Zastrzeżenia izby dotyczyły aż 18 skontrolowanych podmiotów. Kontrola w 24 jednostkach sektora finansów publicznych objęta lata 2014–2017.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl