Senatorowie nt. powołania prezesa NIK

Senat debatował w czwartek ws. zgody na powołanie byłego ministra sprawiedliwości i posła PO Krzysztofa Kwiatkowskiego na prezesa NIK. Senatorowie dyskutowali też, czy opowiedzą się za ponownym powołaniem Marka Michalaka na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka.

Sejm wybrał Kwiatkowskiego w sierpniu – głosami przede wszystkim PO, PSL i SLD – na nowego prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Był on jedynym kandydatem na to stanowisko. Prezes NIK powoływany jest przez Sejm, za zgodą Senatu, na sześcioletnią kadencję.

Stanisław Karczewski, wicemarszałek Senatu, mówi, że PiS jest zgodny, że kandydatura posła Kwiatkowskiego, nie daje gwarancji właściwego funkcjonowania NIK-u.

– Jeśli chodzi o kandydaturę prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego podzielamy opinie naszych kolegów z Sejmu, że jest to kandydatura, która nie gwarantuje  obiektywnego funkcjonowania NIK. Mamy duże obawy co do przyszłości NIK. Jest to polityk, który wychodzi prawie prosto z gabinetu ministra. Co prawda nie był przez jakiś czas ministrem, ale cały czas jest aktywnym politykiem. Obawiamy się – a mamy wręcz pewność – że nie będzie obiektywnym i dobrze funkcjonującym prezesem NIK – powiedział wicemarszałek.

Z kolei Marek Michalak został wybrany przez Sejm na Rzecznika Praw Dziecka w połowie lipca. Jeśli Senat zatwierdzi ten wybór, będzie to jego druga pięcioletnia kadencja na tym stanowisku. Michalak nie miał kontrkandydatów; jego kandydaturę zgłosił w Sejmie klub PO.

Głosowania w Senacie odbędą się jutro.

RIRM

drukuj