fot. flickr.com

NIK krytycznie o budowie infrastruktury szerokopasmowego internetu

NIK alarmuje, że budowa infrastruktury szerokopasmowego internetu, finansowana ze środków unijnych może się nie zakończyć w terminie. Polska na zakończenie inwestycji i rozliczenie wydatków ma czas do końca tego roku.

Tymczasem – jak wskazują kontrolerzy – na rok przed ostatecznym terminem wybudowano i odebrano tylko nieco ponad 20 proc. planowanej sieci.

Według Najwyższej Izby Kontroli – z przyznanych Polsce środków unijnych wydano 1,6 mld zł, czyli ok. 38 proc.

– Budowa infrastruktury szerokopasmowego internetu należy do przedsięwzięć długookresowych, dlatego rzeczywiście należy się spodziewać, że w 2015 r. długość wybudowanej sieci znacznie się powiększy. Zwracamy jednak uwagę, że pełna realizacja projektu nie kończy się na wybudowaniu sieci, ale na jej odbiorze, a ten proces jest także długotrwały. Istnieje, więc ryzyko, że w wyznaczonym terminie nie uda się zamknąć budowy i w pełni wykorzystać przyznanych środków unijnych – powiedział rzecznik NIK-u Paweł Biedziak.

NIK wskazuje, że przyczyną opóźnień w budowie szerokopasmowego internetu w dużej mierze były przeciągające się przygotowania inwestycji. Kontrolerzy wskazują też na przypadki zbyt późnego rozpoczęcia inwestycji, oraz brak skutecznego nadzoru nad firmami, które je prowadzą. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zapewnia, że zakończy inwestycję na czas.


TV Trwam News/RIRM

drukuj