NIK krytycznie o programie „Inwestycje Polskie”

Program „Inwestycje Polskie” nie zagwarantował osiągnięcia zakładanych efektów – wskazuje w raporcie Najwyższa Izba Kontroli. Kontrola Izby wykazała, że w latach 2013-2015 wsparcie na długoterminowe inwestycje infrastrukturalne zamiast deklarowanych 40 miliardów złotych, wyniosło zaledwie 30 miliardów.

Nie przewidziano, że przygotowanie finansowania kapitałowego przez Polskie Inwestycje Rozwojowe będzie procesem długotrwałym.

Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK-u podkreśla, że program został przygotowany nierzetelnie.

– Nie określono szczegółowych planów, ani mierników działania, co utrudniało rzetelną ocenę efektów i skuteczności programu. Brakowało także spójnego systemu monitoringu i nadzoru. Nie wyznaczono jednostki koordynującej całość, a nadzór rozproszony był pomiędzy dwa ministerstwa: Skarbu Państwa i Finansów. Sposób przygotowania i realizacji programu „Inwestycje Polskie” nie zagwarantował osiągnięcia zakładanych efektów – mówi Krzysztof Kwiatkowski.

Ponadto raport NIK wykazał, że kolejne zmiany koncepcji finansowania nie były uwzględniane w treści Programu, co ograniczyło jego przejrzystość i rozliczalność. Jednocześnie finansowanie udziału w Programie Banku Gospodarstwa Krajowego zwiększyło dług publiczny o 3 miliardy złotych.

Program „Inwestycje Polskie” został ogłoszony w październiku 2012 roku przez byłego premiera Donalda Tuska i był promowany jako sztandarowy projekt PO.

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl