NIK zbada opóźnienie publikacji ustawy dot. rajów podatkowych

Najwyższa Izba Kontroli zbada opóźnienie publikacji ustawy dot. rajów podatkowych w ramach kontroli prowadzonej właśnie w Ministerstwie Finansów.

Ustawa, którą od przyszłego roku rząd chciał ograniczyć wyprowadzanie przez firmy zysków za granicę, została podpisana 17 września. By mogła zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2015 r., powinna była zostać opublikowana przed końcem września. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało ją jednak dopiero w piątek, 3 października. Przyszłoroczny budżet może stracić na tym ponad 3 mld zł.

– Po rekomendacjach ze strony analityków Izby, prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski podjął decyzję o rozszerzeniu programu kontroli nadzoru organów podatkowych prowadzonej w Ministerstwie Finansów o zbadanie sprawy opóźnienia w procesie publikacji ustawy. Ta kontrola NIK, prowadzona przez Departament Budżetu i Finansów od 1 września 2014 roku, dotyczy aktywności administracji podatkowej w przeciwdziałaniu uchylania się od opodatkowania podmiotów funkcjonujących w skali międzynarodowej, m.in. funkcjonujących w rajach podatkowych. Kontrola zostanie rozszerzona i to badanie obejmie zarówno ministerstwo finansów jak i Rządowe Centrum Legislacji – wyjaśnia Paweł Biedziak, rzecznik NIK.

W związku z opóźnieniem publikacji ustawy dot. rajów, w poniedziałek do Sejmu trafił poselski projekt zmieniający vacatio legis ustawy, tak by nowe przepisy weszły w życie od przyszłego roku. Sejm zajmie się projektem w najbliższy czwartek.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl