Nieprawidłowości w KGHM?

Miliard złotych – taką kwotę przeznaczyła spółka KGHM Polska Miedź w ciągu pięciu lat na niepotrzebne usługi. To jednak nie jedyne nieprawidłowości, do jakich dochodziło tam w ostatnim czasie.

W latach 2011 – 2016 KGHM wydało prawie miliard złotych na usługi doradcze. Usługi niepotrzebne, bo nie uwzględniały specyfiki działalności spółki. Co więcej, większości z nich nie poprzedził nawet żaden przetarg. Z kolei w 2012 roku KGHM kupiło udziały w kanadyjskiej spółce Quadra za prawie 10 miliardów złotych. Inwestycja była jednak nietrafiona.

– Rząd kanadyjski odmówił przedsiębiorstwu KGHM International koncesji na wydobycie miedzi i złota w Kanadzie – powiedział w swoim cotygodniowym Komentarzu tygodnia red. Witold Gadowski.

Co zatem będzie wydobywać polski potentat miedziowy? To pytanie pozostaje jak na razie bez odpowiedzi.

– Wygląda to wszystko na jakieś zorganizowane działanie, które ma przywieść KGHM do upadku albo przynajmniej do poważnych kłopotów. Zadziwia mnie milczenie w tej sprawie polityków Prawa i Sprawiedliwości, właściwie solidarnie w tej sprawie milczą politycy PO, SLD, PSL i PiS – podkreślał publicysta.

Obecnie w sprawie zakupu kanadyjskiej spółki Quadra trwa śledztwo. Wniosek złożyła do prokuratury Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jak poinformował rzecznik KGHM, nie wyklucza zawiadomienia odpowiednich służb w sprawie innych niegospodarnych wydatków spółki z ostatnich lat.

TV Trwam News/RIRM

drukuj