Fot. sxc.hu

Senatorowie PO poprą senatorów PiS ws. Lasów Państwowych?

Senatorowie Prawa i Sprawiedliwości chcą odrzucenia nowelizacji ustawy o lasach. Poparcia wniosku nie wykluczył Kazimierz Kleina (PO), szef senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.

Przepisy przygotowane przez posłów Platformy Obywatelskiej mają w założeniu zabezpieczać lasy należące do Skarbu Państwa przed prywatyzacją.

Ustawa dopuszcza możliwość sprzedaży lasów, ale tylko w celu realizacji inwestycji publicznych, np. dróg, bądź zrównoważonej polityki leśnej.

Prawicowa opozycja podnosi jednak, że ten zapis może doprowadzić do wykorzystania ustawy sprzecznego z jej intencją.

Senatorowie Prawa i Sprawiedliwości z Komisji Środowiska przygotowali wniosek mniejszości, w którym wnieśli o odrzucenie ustawy – mówi senator Bogdan Pęk.

– Wczytując się literalnie w zapis ustawy o tym, że w związku z realizacją celu publicznego – w rozumieniu przepisów o gospodarce nieruchomościami – można przeprowadzić częściowe przekształcenie własnościowe lasów, jesteśmy pewni, że ta furtka, która w rzeczywistości jest ogromną bramą umożliwiającą innego typu wykorzystanie, sprzeczne z główną intencją tej ustawy, będzie otwarta wtedy, gdyby odpowiednia koalicja czy odpowiedni rząd zechciał uszczknąć nieco, albo w ogóle zmienić statut Lasów Państwowych. Będzie w tym celu wykorzystana, bo pod niezmiernie obszerne pojęcie celu publicznego, dobra publicznego, można podciągnąć wszystko – podkreśla senator Bogdan Pęk.

Senator Kazimierz Kleina powiedział że ta ustawa nie wnosi praktycznie niczego nowego. „Będziemy jeszcze nad tym dyskutowali, ale chyba trzeba będzie popracować nad całkiem nową ustawą” – dodał.

RIRM

drukuj