„Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” – festiwal filmowy w Gdyni

W Gdyni rozpoczął się IX Festiwal „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. O nagrodę główną rywalizuje 30 produkcji. Mottem wydarzenia są słowa Janusza Krupskiego: „Wolna Polska w wolnym świecie”.

Obrazy filmowe inspirowane polską walką o niepodległość taka idea przyświeca twórcom festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”.

– Z naszej trudnej, przebiegającej przecież przez lata walki o polską historię, robimy coś, co staje się marką w Europie. To prof. Szwagrzyk jeździ po innych krajach, będąc partnerem w poszukiwaniu bohaterów Czech, Gruzji, a nawet Niemiec – mówi Arkadiusz Gołębiewski, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu NNW.

To wokół prawdziwych bohaterów dziś chce gromadzić się naród tłumaczy prof. Piotr Niwiński.

– Festiwal wyraźnie pokazuje, że jeden z ważniejszych elementów polskiej historii – żołnierze wyklęci – wyszli z cienia, stali się elementem narodu polskiego, stali się elementem polskiej historii – zaznacza prof. Piotr Niwiński z Uniwersytetu Gdańskiego.

Polskiej historii, która zawsze niosła ze sobą wartości ponadczasowe.

– Dlaczego młodzież tak chętnie przychodzi na ten festiwal, dlatego że odnajduje świat wartości, który jest jej bliski. Tu nie ma jakiegoś rozmywania wartości – tłumaczy Jan Ruman, redaktor naczelny Biuletynu IPN.

Inka, Lalek, Zapora czy ks. abp Antoni Baraniak m.in. tym bohaterom poświęcone zostały produkcje, które rywalizują o nagrodę główną złoty opornik. Filmy prezentowane na festiwalu to także odpowiedź na antypolskie obrazy, przekłamujące historię naszego narodu.

– W tym roku wchodzimy jeszcze bardziej, głębiej, profesjonalnie. Pokazujemy filmy fabularne. Chcemy pokazywać, jak na świecie opowiada się o sprawach historycznych, żeby nasze historie nie były tylko ciekawe, ale również opowiadane były w sposób atrakcyjny, artystyczny – mówi Arkadiusz Gołębiewski.

„Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” to festiwal na wskroś polski – dodaje redaktor naczelny biuletynu IPN, współorganizator wydarzenia Jan Ruman.

– Jeżeli mówimy o „Niepokornych, Niezłomnych, Wyklętych”, to wszystkie te trzy kategorie to są ludzie, którzy byli gotowi oddawać życie za Polskę i za wiarę – podkreślił Jan Ruman.

Integralną częścią Festiwalu jest projekt Młodzi dla Historii. Tutaj dla uczestników przygotowano trzy moduły: filmowy, teatralny i stylizacyjny. Wszystko po to, by rozbudzać u młodych chęć poznawania historii. Festiwal potrwa do 30 września.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl