„Nie zabierajcie Mamy” – w niedzielę premiera filmu ukazującego represje stosowane w PRL wobec działaczek „Solidarności”

W niedzielę o godz. 17.00 w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie odbędzie się premiera filmu „Nie zabierajcie Mamy”. Dokument przedstawia represje stosowane w czasach PRL-u wobec działaczek „Solidarności”. Na wydarzenie zaprasza Stowarzyszenie Dumni z Polski. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

 Premiera i pierwszy otwarty pokaz filmu „Nie zabierajcie Mamy” odbędzie się 15 grudnia 2019 r. o godzinie 17.00 w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

„Nie zabierajcie Mamy” to dokument, który ma na celu przedstawienie nieopowiedzianej do tej pory historii działaczek „Solidarności” – kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie trwania stanu wojennego. Umieszczono w nim wspomnienia dzieci, które były naocznymi świadkami aresztowania swoich matek, pokazując tym samym, jak wielkie piętno wywarły tamte wydarzenia na ich dalsze życie.

Dokument składa się z serii wywiadów z represjonowanymi kobietami, które opisują swoje przeżycia związane z aresztowaniem, internowaniem i działaniami służby bezpieczeństwa PRL, wymierzonymi przeciwko nim i ich rodzinom. Relacje świadków wzbogaca wiedza specjalisty ds. kryminalistyki  kom. Jacka Wrony, który dzieli się z widzami informacjami na temat metod inwigilacji i zastraszania, stosowanych przez komunistyczny aparat terroru. Tłem wywiadów są m.in. wnętrza Zakładu Karnego w Lublińcu, Częstochowski Klub Solidarności czy Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

Stowarzyszenie Dumni z Polski/radiomaryja.pl

drukuj