fot. pixabay.com

Niemiecki Bundesrat zatwierdził częściową legalizację marihuany od 1 kwietnia

Od 1 kwietnia w Niemczech dorośli będą mogli mieć przy sobie legalnie do 25 gramów marihuany; dozwolona będzie też domowa uprawa konopi indyjskiej (do trzech krzewów) i przechowywanie 50 gramów substancji na własny użytek. Zmiany w prawie związane z legalizacją dostępu do marihuany zostały przyjęte w piątek przez Bundesrat, czyli drugą izbę parlamentu.

Zakazane będzie palenie marihuany w miejscach publicznych, takich jak szkoły czy obiekty sportowe, a dokładnie w promieniu 100 metrów od wejścia w linii prostej.

Przyjęta wcześniej przez Bundestag nowa ustawa wejdzie w życie za kilka dni –  1 kwietnia, po złożeniu podpisu przez prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera.

Przed piątkowym głosowaniem w Bundesracie minister zdrowia, Karl Lauterbach, z socjaldemokratycznej SPD, który popierał ustawę, argumentował, że legalizacja uchroni szczególnie młode pokolenie przed konsumpcją substancji zdobywanych na czarnym rynku, a także spowoduje dekryminalizację marihuany.

Nowe prawo zezwala ponadto na tworzenie niekomercyjnych „stowarzyszeń hodowców” dla dorosłych, w których może uczestniczyć do 500 członków, zamieszkałych w Niemczech. Osoby te mogą wspólnie uprawiać konopie indyjskie oraz sprzedawać sobie wzajemnie marihuanę na własny użytek (maksymalnie 50 gramów na osobę miesięcznie).

Podkreślono ponadto, że w okresie nie później niż 18 miesięcy od wejścia w życie ustawy, należy przygotować i przedstawić wstępną ocenę jej wpływu na ochronę dzieci i młodzieży.

Jeszcze krótko przed posiedzeniem losy ustawy nie były pewne. Trzy komisje rekomendowały powołanie komisji mediacyjnej, co spowolniłoby procedowanie ustawy. Wiodąca w tej kwestii komisja zdrowia proponowała odroczenie wejścia w życie nowych przepisów do 1 października.

Aby uniknąć procesu mediacji, rząd federalny uwzględnił niektóre uwagi krytyczne, zgadzając się na większe wsparcie dla edukacji i profilaktyki, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, a także bardziej elastyczne zasady wdrażania. W tym celu przed 1 lipca mają zostać wprowadzone kolejne zmiany w prawie.

W ostatnim czasie przeciwko legalizacji wypowiadał się m.in. związek zawodowy policji (GdP), domagając się zwołania komisji mediacyjnej.

„Jeśli Rada Federalna (Buundesrat) nie naciśnie hamulca, policja, służby celne, organy sądowe i urzędy ds. młodzieży zostaną natychmiast przytłoczone brakiem okresów przejściowych” – wyjaśnił wiceprzewodniczący GdP, Alexander Poitz.

„Wystarczające i odpowiednie przygotowanie do nowej sytuacji prawnej od 1 kwietnia jest po prostu niemożliwe” – podkreślił Alexander Poitz.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl