fot. PAP/Radek Pietruszka

Niemiecka gazeta atakuje prezydenta Dudę

Niemiecka gazeta uderza w prezydenta Andrzeja Dudę i straszy konfliktem nie tylko z Rosją, ale również wewnątrz NATO. Chodzi o postulat polskiego prezydenta dotyczący rozlokowania większej liczby sił Sojuszu w naszym kraju i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Autor komentarza opiniotwórczej niemieckiej gazety wyjaśnia, że realizacja tego postulatu oznaczałaby „wykroczenie poza decyzje szczytu w Newport z ubiegłego roku”.

Zdaniem komentatora, ta „deklaracja walki” jest tylko na pierwszy rzut oka skierowana przeciwko Rosji. W rzeczywistości jest ona skierowana przeciwko własnym sojusznikom, bo narusza osiągnięty w trudnych negocjacjach kompromis.

Poseł Witold Waszczykowski, były wiceminister spraw zagranicznych, mówi, że jest to kłamliwy komentarz. Wychodzi on z fałszywego założenia, że gorszy status  bezpieczeństwa Polski i Europy Środkowej służy pokojowi – wyjaśnił poseł.

– Uważamy, że jest to fałszywa ocena, że słabszy status bezpieczeństwa kusi raczej do konfliktów i straszenia naszego państwa, a może nawet do prowokowania incydentów. Ten status wynika z faktu, że w 1997 roku, jeszcze przed rozszerzeniem Sojuszu, NATO podjęło polityczne zobowiązania wobec Rosji, że na terenie nowo przyjmowanych nie będzie stacjonowała broń nuklearna, nie będzie dużych jednostek wojskowych, ani poważnych instalacji obronnych. Te zobowiązania zostały podjęte wobec Rosji Jelcyna, która współpracowała z NATO. Dzisiejsza sytuacja jest zupełnie odmienna. Mamy do czynienia z Rosją Putina, która wywołała dwie wojny – z Gruzją i Ukrainą. W związku z tym powinniśmy być właściwie zabezpieczeni – powiedział Witold Waszczykowski.

W ubiegłym roku podczas szczytu w Neweport zapadły ustalenia o utworzeniu tzw. szpicy, aby móc szybko zareagować na zagrożenie któregoś z krajów bałtyckich. Zrezygnowano jednocześnie z rozlokowania większych oddziałów na terenie nowych krajów Sojuszu.

Prezydent Andrzej Duda proponuje natomiast koncepcję „Newport Plus”, która zakłada zwiększenie sił NATO w Polsce. Chce zabiegać o jej realizację podczas szczytu NATO, który w 2016 roku odbędzie się w Warszawie.

RIRM

drukuj