fot. flickr.com

Niemcy: zieloni krytykują plany obniżenia zasiłków na dzieci obywateli UE

Przewodnicząca niemieckiej partii opozycyjnej Zieloni, Simone Peter, skrytykowała wicekanclerza Sigmara Gabriela za pomysł obniżenia zasiłków na dzieci obywateli krajów UE, jeżeli nie mieszkają one razem z rodzicami w Niemczech, lecz w kraju ojczystym.

W wywiadzie dla niedzielnego wydania gazety „Tagesspiegel” Peter powiedziała, że propozycja Gabriela jest „propagandowym chwytem mającym przyczynić się do utrwalenia negatywnych postaw wobec imigrantów”.

Takie wypowiedzi przyczyniają się do powstawania uprzedzeń – podkreśliła szefowa Zielonych. Jej zdaniem Gabriel, który jest szefem SPD, stara się „przelicytować” CDU w okazywaniu zdecydowania wobec imigrantów.

Gabriel (SPD) zapowiedział w sobotę w wywiadzie dla prasy obniżenia zasiłków na dzieci, które nie przebywają z rodzicami na terenie Niemiec, lecz pozostały w kraju pochodzenia. Taka decyzja odbiłaby się niekorzystnie przede wszystkim na dzieciach polskich.

„Jeżeli dziecko nie mieszka u nas, lecz w kraju swego pochodzenia, to wysokość zasiłku powinna być taka, jak w jego ojczyźnie” – powiedział Gabriel.

Gabriel jest w rządzie Angeli Merkel ministrem gospodarki i energetyki. Kieruje też współrządzącą w Niemczech SPD.

Za dziesięć miesięcy w Niemczech odbędą się wybory do Bundestagu.

PAP/RIRM

drukuj