fot. pixabay.com

Niemcy: szef związku policjantów wzywa do kontroli granic w związku z coraz większą liczbą migrantów

Szef niemieckiego związku zawodowego policjantów wzywa do kontroli granic, ponieważ coraz więcej migrantów wjeżdża do Republiki Federalnej nielegalnie. Jedna z głównych tras to linia kolejowa Praga-Drezno.

„Od czerwca policja federalna intensywnie poszukuje migrantów i uchodźców na wschodzie RFN – i ciągle znajduje ich wszędzie” – pisze dziennik „Welt”.

Trasa kolejowa Praga-Drezno jest jedną z najważniejszych tras migrantów; składy Eurocity pokonują drogę ze stolicy Czech do stolicy Saksonii do siedmiu razy dziennie.

W dokumentach organów bezpieczeństwa, którymi dysponuje dziennik „Welt”, region ten jest wyraźnie określany jako punkt zapalny. Odgrywa ważną rolę w stale rosnącej liczbie migrantów, którzy chcą wjechać do Niemiec. W pierwszym półroczu 2022 r. odnotowano 36 100 przypadków niedozwolonego przekraczania granicy – o 47 proc. więcej niż w roku ubiegłym.

W Bad Schandau, osiem kilometrów od granicy z Czechami, policjanci szukają w pociągu osób, które nielegalnie wjechały do kraju – pisze gazeta, której reporter jechał pociągiem na trasie Praga-Drezno.

Przewodniczący Federalnego Związku Policji Heiko Teggatz w piśmie do minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser naciska na przywrócenie, przynajmniej tymczasowo, kontroli granicznych.

„Jesteśmy w środku nowego 2015 roku” – mówi.

Pierwotny szlak bałkański prowadził migrantów przez Węgry i Austrię do Bawarii. Jednak Austria wzmocniła swoją granicę, ludzie uciekają na północ przez Słowację i Czechy. Stamtąd do Niemiec.

” Heiko Teggatz zarzuca swoim czeskim kolegom, że doskonale wiedzą, co dzieje się na trasie kolejowej Praga-Drezno – i świadomie odwracają wzrok” – pisze „Welt”.

W przeciwieństwie do 2015 roku, sytuacji nie można przypisać jednej przyczynie – jak wówczas wojnie domowej w Syrii – mówi deputowany FDP Konstantin Kuhle: „Obecnie niestabilna sytuacja w Afganistanie, Syrii i Iraku łączy się ze skutkami wojny na Ukrainie. Do tego dochodzą geopolityczne interesy Rosji i Turcji oraz brak spójnej polityki UE wobec uchodźców”.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ostrożnie odpowiada na pytania o ewentualne kontrole graniczne.

„Będziemy nadal uważnie obserwować ogólny rozwój sytuacji, zwłaszcza w odniesieniu do czeskich środków na granicy ze Słowacją” – pisze rzecznik, cytowana przez „Welt”.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl