By Photograph: JonathunderMedal: Erik Lindberg (1873-1966) - Derivative of File:NobelPrize.JPG, https://en.wikipedia.org/w/index.php?curid=58432969

Ruszył tydzień noblowski

Rozpoczął się tydzień noblowski. W poniedziałek nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny otrzymał szwedzki biolog Svante Pääbo. Naukowiec specjalizujący się w genetyce ewolucyjnej został nagrodzony za odkrycia dotyczące genomów wymarłych homininów i ewolucji człowieka.

Szwed odkrył, że nastąpił transfer tych genów do homo sapiens, co dziś ma znaczenie fizjologiczne. Przykładem jest wpływ na reakcje organizmu na infekcje.

Komitet Noblowski w uzasadnieniu podał, że biolog zsekwencjonował też genom Neandertalczyka – wymarłego krewnego ludzi współczesnych.

Doktor Wojciech Feleszko z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wskazał, że laureat nagrody nobla z dziedziny fizjologii i medycyny przeprowadził pasjonujące badania.

– Zdobywał mitochondrialne DNA ze szczątków kości z jaskiń sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy lat. Na tej podstawie tworzył ścieżkę genealogiczną rozwoju człowieka. Odkrycie polegało na tym, że pokazał, w jaki sposób mitochondrialne DNA prawdopodobnie stanowiło zaczątek postępu mentalnego i intelektualnego homo sapiens w stosunku do Neandertalczyka, czy innych naszych krewnych, którzy wygaśli wcześniej – powiedział dr Wojciech Feleszko.

Szwedzki naukowiec Svante Pääbo za swoje dokonania otrzyma nagrodę w wysokości 10 mln koron szwedzkich, czyli prawie 4,5 mln złotych.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl