Nieformalne spotkanie ministrów spraw wewnętrznych UE

W Amsterdamie trwa nieformalne spotkanie ministrów spraw wewnętrznych państw Unii Europejskiej poświęcone m.in. kryzysowi migracyjnemu. Z medialnych informacji wynika, że Komisja Europejska forsuje pomysł stałego mechanizmu rozdziału nielegalnych cudzoziemców z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Przeciwko takiemu rozwiązaniu protestuje Polska i kilkanaście innych krajów Unii Europejskiej.

Tymczasem – jak informuje portal internetowy rmf24.pl – Bruksela chce wprowadzić zmiany w prawie azylowym. Zniesiony miałby zostać zapis, który przewiduje obowiązek rozpatrzenia wniosku o azyl przez pierwszy kraj, do którego dotarł uchodźca. Po wstępnej rejestracji cudzoziemcy mogliby trafić np. do Polski.

Komisja chce od przyjęcia reformy uzależnić funkcjonowanie Schengen.

Poseł Jacek Kurzępa z sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych  podkreśla, że Unia Europejska działa bardziej reaktywnie niż prewencyjnie.

Odnosimy się do sytuacji, w której Europa jest w defensywie i nie ma pomysłu na to, jak rozwiązać problem imigrantów. Zrzuca to na kraje członkowskie, które nie mają absolutnie żadnych zobowiązań związanych z tego typu działaniem, bo przecież, jeśli azylanci trafią do Polski, to bardziej jako kraj tranzytowy, a nie kraj docelowy. Zatem uznawszy, że Polska ma udzielić azylu tym migrantom, działamy również wbrew ich intencji – zaznacza poseł Jacek Kurzępa.

Na wiosnę spodziewana jest kolejna wielka fala imigrantów, którzy będą chcieli przedostać się do Europy. Szefowie resortów spraw wewnętrznych będą dziś rozmawiać nt. propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej utworzenia europejskiej straży granicznej i przybrzeżnej.

Strażnicy mogliby zostać rozmieszczeni na problematycznym odcinku granicy Unii Europejskiej nawet bez zgody państwa przyjmującego.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl