fot. twitter.com/SiecObywatelska

Nie ustają ataki sieci obywatelskiej Watchdog Polska na Fundację Lux Veritatis

Nie ustają ataki sieci obywatelskiej Watchdog Polska na Fundację Lux Veritatis. W piątek przed Sądem Rejonowym Warszawa-Wola ma się odbyć kolejna rozprawa karna przeciwko zarządowi Fundacji.

Od początku istnienia Radio Maryja i dzieła przy nim powstałe są nieustanie atakowane przez środowiska liberalno-lewicowe. Jeden z powodów tych ataków to niezależność od wielkiego kapitału.

– Myślę, że ten atak jest przede wszystkim motywowany względami ideologicznymi i w jakiś sposób oczywiście politycznymi – zaznaczył dr Krzysztof Kawęcki, politolog.

Cel jest jeden. Sparaliżowanie działalności Fundacji i – pośrednio – Telewizji Trwam – podkreślił w wywiadzie dla „Naszego Dziennika” dyrektor Radia Maryja, o. dr Tadeusz Rydzyk.

– Widzę, że są siły zmierzające do tego, żebyśmy nie mogli działać. A my, korzystając z przysługujących nam praw, działamy na chwałę Pana Boga i dla dobra naszej Ojczyzny, Narodu Polskiego, ludzi. Taki jest cel Fundacji Lux Veritatis – służymy szczególnie przez wspieranie ewangelizacji, kształcenia w duchu katolickim i polskim – podkreślił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, założyciel i dyrektor Radia Maryja.

Stowarzyszenie Watchdog Polska zarzuciło w akcie oskarżenia członkom zarządu Fundacji Lux Veritatis, czyli o. Tadeuszowi Rydzykowi, o. Janowi Królowi i Lidii Kochanowicz-Mańk, popełnienie przestępstwa nieudzielenia informacji publicznej. Taka informacja została w części udzielona. Chodzi o wydatkowanie środków publicznych przez Fundację.

– Udzielaliśmy informacji: jakie środki, na jakie projekty i od kogo fundacja otrzymała – mówiła Lidia Kochanowicz–Mańk, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis.

Sprawa dotycząca pozyskanych i wydanych środków publicznych była już  umarzana przez prokuraturę – przypominał jeden z obrońców Fundacji Lux Veritatis mec. Maciej Zaborowski.

– Musimy pamiętać, że w tej sprawie prokuratura wielokrotnie na początku odmówiła ścigania, a potem umorzyła postępowanie i to kilkukrotnie. W związku z czym prokuratura nie znalazła żadnych podstaw, żeby wykonywać tego rodzaju czynności. Tak jak nie było takich podstaw kiedyś, tak nie ma do tej pory – dodał.

Watchdog jednak nie uznał decyzji ani prokuratury, ani Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, dlatego też skierował do sądu rejonowego dla Warszawy- Woli subsydiarny akt oskarżenia oraz szereg wniosków o tzw. zabezpieczenie. Domaga się m.in. przeszukań w siedzibie fundacji. Zajęcia: komputerów, telefonów komórkowych oraz dostępu do wszystkich skrzynek poczty elektronicznej zarządu Fundacji. To by oznaczało konieczność zawieszenia działalności nawet na kilka miesięcy.

– Tutaj nie chodzi o żadne informacje publiczne, tutaj chodzi o to, żeby nas zamknąć, zamknąć nam usta, żebyśmy przestali działać. Żeby postawić nam zarzuty, żeby w świat poszła informacja: „Zobaczcie! Są nierzetelni. Ukrywają informacje. Uzyskują z tego korzyści finansowe i majątkowe, nie udzielają informacji” – wskazała Lidia Kochanowicz–Mańk, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis.

Z akt spraw dotychczas rozpoznawanych przez prokuraturę wynika, iż wszelkie twierdzenia faktograficzne Watchdog, który skarży Fundację Lux Veritatis, są oparte o fałsz informacyjny – mówił sędzia Trybunału Stanu, mec. Piotr Andrzejewski.

– Z umarzanych tych akt, które powinny znaleźć się jako materiał dowodowy w sądzie, wynika, że roszczenie o zabezpieczenie wykracza poza nie tylko potrzeby postępowania i nie ma związku merytorycznego z chęcią ukarania Lux Veritatis, ale zmierza do poniżenia w opinii publicznej i sparaliżowania tych dzieł – wskazał.

Watchdog Polska to organizacja wspomagana przez fundacje wielkiego finansisty  George’a Sorosa: Fundacje im. Stefana Batorego i Open Society Foundations in Europe. Watchdog Polska otrzymuje także pieniądze z Funduszy Norweskich, środków z tych funduszy odmówiono samorządom sprzeciwiającym się szerzeniu ideologii LGBT w Polsce. Watchdog finansowała ponadto niemiecka Fundacja im. Heinricha Bölla, która wspiera Zielonych i środowiska LGBT. Dlatego też działania Watchdoga mają różne podłoże – zauważył politolog dr Krzysztof Kawęcki.

– Podejmowała różne działania o charakterze politycznym w tym obszarze skrajnie lewicowym, gdzie m.in. propagowano w różnych wystąpieniach, różnych działaniach bądź to np. ideologię gender, bądź też inne działania skrajnie lewicowe. Zatem nie jest to organizacja apolityczna, jest to rzeczywiście organizacja ideologiczna – dodał.

W obliczu kolejnych  ataków wymierzonych w Fundację Lux Veritatis, a także katolickie i polskie media z apelem o modlitwę zwraca się o. dr Tadeusz Rydzyk. [czytaj więcej]   Kolejna rozprawa przed Sądem Rejonowym dla Warszawy–Woli  rozpoczyna się w piątek.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl