fot. PAP/Radek Pietruszka

Nie milkną echa po spotkaniu A. Dudy z D. Trumpem

W trakcie pobytu w Stanach Zjednoczonych prezydent Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Trumpem, od którego usłyszał deklarację, że w stu procentach stoi on po stronie Polski. Z oficjalnego komunikatu, jaki opublikował sztab republikańskiego polityka, wiemy, że polski przywódca podjął temat Ukrainy i postulował wzrost nakładów na obronność w NATO do 3 procent PKB.

Spotkanie dwóch prezydentów, tego, który wciąż pełni funkcję prezydenta Polski i tego, który chce wrócić do Białego Domu (45. Prezydenta Stanów Zjednoczonych), odbyło się w prywatnym mieszkaniu polityka Partii Republikańskiej.

https://twitter.com/MMastalerek/status/1780781359255921118

– On wykonał fantastyczną robotę i jest moim przyjacielem. Spędziliśmy razem cztery wspaniałe lata. Być może będziemy musieli to powtórzyć – zaznaczył Donald Trump.

Prezydent Andrzej Duda zapowiadał, że spotkanie ma charakter prywatny, co spotkało się z zarzutem marszałek Senatu, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

– Jeżeli jest się prezydentem tak dużego państwa jak Polska, to nie ma prywatnych spotkań – wskazała marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska.

Donald Tusk, choć postulował, by prezydent Andrzej Duda zabiegał w trakcie rozmów z Donaldem Trumpem o odblokowanie w Kongresie środków dla Ukrainy, to jednocześnie postanowił zwrócić prezydentowi RP uwagę, by nie wpisywał się w kampanię kandydata Partii Republikańskiej.

– Z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski, bezpieczeństwa Europy, przyszłości NATO, ewentualne zwycięstwo prezydenta Trumpa byłoby prawdopodobnie z niekorzyścią dla tych spraw – mówił premier RP.

Te słowa, to nie pierwsze – choć wydaje się jednoznaczne – stawianie wszystkich kart na to, by w amerykańskich wyborach reelekcję uzyskał obecny prezydent Joe Biden. Dlatego politolog, dr Aleksander Kozicki, ocenił, że nie można mieć pretensji do prezydenta Andrzeja Dudy za spotkanie z Donaldem Trumpem, a pretensje, jakie płyną z rządu i koalicyjnej większości, uznał za całkowicie chybione.

– Robienie z tego tytułu zarzutów jest bardzo krótkowzroczne, ponieważ polska polityka nie może być nakierowana wyłącznie na dobre relacje z obozem Demokratów – zaznaczył dr Aleksander Kozicki.

Prezydent Andrzej Duda, przed rozmową z Donaldem Trumpem, oceniał, że zabieganie o polskie sprawy w rozmowach z wpływowymi politykami, jest w naszym interesie.

– To jest normalne, że jeśli jakieś państwo ma dobre relacje z drugim państwem, to chce, żeby te relacje były jak najlepsze z różnych stron sceny politycznej – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Politolog Andrzej Dąbrowski wyjaśnił, że Polska – zwłaszcza dziś – nie może pozwolić sobie na to, by odciąć się od Republikanów.

– Dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi są Polsce bardzo potrzebne, szczególnie w tak trudnych czasach, jakie mamy dzisiaj: konflikt za naszą wschodnią granicą, Bliski Wschód – wskazał Andrzej Dąbrowski.

Bez emocji do rozmów Duda-Trump podeszła administracja obecnego prezydenta Joe Bidena. Rzecznik Departamentu Stanu USA uznał takie rozmowy za normalną praktykę.

– Od lat w okresie wyborczym w USA zagraniczne rządy nawiązywały kontakty z kandydatami głównych partii – rzecznik Departamentu Stanu USA, Matthew Miller.

W trakcie rozmów padła deklaracja ze strony byłego amerykańskiego przywódcy.

– Zgadzamy się w wielu kwestiach. Jesteśmy w stu procentach po stronie Polski – zaznaczył były prezydent USA.

– Oczekujemy tego typu wypowiedzi od kandydata na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych – wskazał dr Aleksander Kozicki.

Sztab byłego amerykańskiego przywódcy poinformował po rozmowach, że przedyskutowany został postulat, jaki zgłosił prezydent Andrzej Duda, by kraje NATO wydawały na obronność już nie 2, a 3 proc. PKB. Polski przywódca jeszcze przed rozmowami spodziewał się, że Donald Trump przychylnie spojrzy na tę propozycję.

– Był jednym z tych, którzy w sposób bardzo zdecydowany mówili, że wszystkie państwa Sojuszu, tak się zobowiązywały, powinny płacić 2 proc. na obronność – wskazał prezydent RP.

Prezydent Andrzej Duda ze Stanów Zjednoczonych uda się do Kanady.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl