fot. flickr.com

NFZ wprowadza telekonsultacje dla mieszkańców wsi

Pacjenci z terenów wiejskich mogą już korzystać z porad kardiologa i geriatry za pomocą telekonsultacji. Zarządzenie w tej sprawie podpisał prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Tadeusz Jędrzejczyk.

Do tej pory mieszkańcy wsi mieli mniejsze szanse na leczenie specjalistyczne niż mieszkańcy dużych miast. Barierę stanowiła często odległość od ośrodków specjalistycznych.

Nowe przepisy umożliwiają – za pośrednictwem nowoczesnych technologii – przeprowadzenie konsultacji ze specjalistą w placówkach POZ czy u lekarzy rodzinnych, pod których opieką są pacjenci. W trakcie rozmowy wideo lekarz, np. kardiolog, będzie mógł zalecić dalsze badania lub leczenie.

Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, obawia się, że jest to kolejne PR-owskie zagranie ze strony obecnego rządu.

– Bo możemy powiedzieć tak: jeżeli oczywiście to wszystko by wyszło, jeżeli byłoby jakiekolwiek wsparcie ze strony specjalisty dla lekarza rodzinnego, to wspaniale. Ale obawiam się, że jak przyjdzie co do czego, to albo będzie brakowało specjalistów, albo łącza nie będą działały, albo pojawią się jeszcze innego rodzaju problemy. Natomiast PO przed wyborami sprzedaje piękne opakowania, które są niestety puste w środku. Zobaczymy, jak będzie tym razem, ale obawiam się, że mamy tu kolejny przykład takiego samego działania – ocenia poseł.

NFZ zakłada, że telekonsultacje z jednej strony ułatwią pacjentom mieszkającym na wsi dostęp do leczenia specjalistycznego, a z drugiej umożliwią lekarzom POZ konsultacje trudnych przypadków. Koszt telekonsultacji ma pokryć NFZ.

RIRM

drukuj