Jabłka z Polski trafią na wietnamski rynek

Polskie jabłka mają trafić 10 października na wietnamski rynek, a ich roczny eksport ma sięgać kilkudziesięciu tysięcy ton – poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki. Polska eksportuje te owoce do 68 krajów.

Jak poinformował szef resortu rolnictwa, polskie i wietnamskie służby fitosanitarne podpisały w Warszawie dokumenty, które otwierają wietnamski rynek dla polskich jabłek.

Poseł Henryk Kowalczyk z sejmowej komisji rolnictwa ocenia, że to pozytywny sygnał, otwierający szansę na eksport naszych produktów na nowe rynki.

– Zjawisko pozytywne. Ilości deklarowane są oczywiście niewielkie – nie wiadomo jeszcze, czy wyjdą takie ilości, ale są próby szukania nowych rynków w związku z embargiem rosyjskim, sądzę że plantatorzy jabłek na tym zyskają. Jest to obiecująca wiadomość. Mamy nadzieję, że to będzie jakieś bardziej trwałe rozwiązanie dla polskich sadowników – mówi poseł.

Resort rolnictwa poinformował, że w trakcie prac nad programem promocji gospodarczej branży rolno–spożywczej Wietnam został wskazany jako jeden z 13 priorytetowych rynków.

Potencjał eksportowy rynku wietnamskiego na jabłka szacuje się na około 75-100 tys. ton. Obecnie Polska ma ujemne saldo handlowe w obrocie artykułami rolno-spożywczymi z Wietnamem.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl