(fot.PAP)

NFZ nie zależy na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych?

Lecznice bez lądowisk dla helikoptera nie dostaną kontraktu na oddział ratunkowy. 5 miesięcy zostało szpitalom na wybudowanie lądowisk. Obliguje ich do tego rozporządzenie ministra zdrowia ws. szpitalnych oddziałów ratunkowych. Jednak już wiadomo, że blisko połowa nie zdąży z dotrzymaniem terminu; co więcej, część dyrektorów szpitali deklaruje, że w ogóle nie zamierza podejmować się budowy, gdyż nie mają pieniędzy.

Poseł Anna Zalewska z PiS zaznacza, że Narodowy Fundusz Zdrowia źle kontraktuje oddziały ratunkowe; z tego względu nie są one w stanie się utrzymać.

– Myślę, że Narodowy Fundusz Zdrowia udaje, że nie ma problemu; nie przyjmuje alarmów od dyrektorów szpitali. Problem jest jeszcze dużo poważniejszy, dlatego że NFZ źle kontraktuje oddziały ratunkowe; nie opłaca się ich utrzymywać. Prawdopodobnie w wielu powiatowych szpitalach dojdzie do zmiany nazwy, do przekształcenia. Tradycyjne Izby Przyjęć, miliony m.in. funduszy strukturalnych, które poszły na zaopatrzenie, wybudowanie, sprzęt w oddziałach ratunkowych po prostu się zmarnują – akcentuje poseł Anna Zalewska.

Poseł zaznacza, że Ministerstwo Zdrowia chcąc pozbyć się problemu, po raz kolejny przesunie termin.

– Ministerstwo Zdrowia „gasi pożar”; przesunie termin, żeby nie było jakiejś większej awantury. Natomiast deklaracje dyrektorów – przede wszystkim powiatowych – są jednoznaczne; oni nie mają zamiaru utrzymywać Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR). SOR-y są likwidowane przez NFZ. W związku z tym, nie zależy im na budowaniu lądowisk, szukaniu pieniędzy na to, dlatego że i tak nie chcą utrzymywać tychże oddziałów w swoich placówkach – powiedziała poseł Anna Zalewska.

RIRM

drukuj