fot. PAP

Lekarze rozmawiają z NFZ o przyszłorocznych kontraktach

Lekarze rodzinni spotkają się z ministrem zdrowia w sprawie kontraktów NFZ na przyszły rok. Według medyków nie do przyjęcia są warunki zawarte w projekcie zarządzenia wydanego przez prezesa Funduszu.

Lekarze wskazują, że NFZ uniemożliwia im realizację założeń pakietu onkologicznego. Zwracają uwagę, że pakiet nakłada na lekarzy rodzinnych więcej obowiązków. Nie zwiększają się natomiast ich zarobki.

Medycy nie powinni podpisywać nowych umów z Funduszem w obecnym kształciepowiedział Zdzisław Szramik, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Dodał, że to, co proponuje resort zdrowia jest nie do przyjęcia.

Lekarze nie powinni podpisywać takich umów, bo to stawia ich w bardzo niekorzystnej sytuacji. Będą musieli odpowiadać za coś, na co nie mają żadnego wpływu. Z drugiej strony – będą bardzo zawyżone oczekiwania pacjentów, że to powinno być na błysk, a wiemy, że tak nie będzie. Po trzecie – nie może działać tylko jeden fragment systemu na jakiś wydumanych, dziwnych zasadach, kiedy cała reszta działa inaczej. Nie ma na to żadnych środków, więc uważamy że to kolejne oszustwo, kolejny trik, który ma być grą na czas. Wiemy, że to się nie uda. My wiemy to już teraz, natomiast pacjenci dowiedzą się o tym za parę miesięcy, a może już w styczniu tego roku. Będzie wtedy jedno wielkie zamieszanie – dodał Zdzisław Szramik.

Zgodnie z pakietem onkologicznym, który ma obowiązywać od stycznia,  lekarze POZ będą wykonywać więcej badań diagnostycznych. Według resortu ma to przyśpieszać wykrywanie nowotworu.

W listopadzie premier Ewa Kopacz nie wykluczyła, że pakiet onkologiczny będzie finansowany z rezerwy NFZ. Zdaniem szefowej rządu są na to środki.

RIRM

drukuj