fot. PAP

Neuman nie będzie dymisjonowany

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz nie widzi powodów do tego by zdymisjonować wiceministra resortu Sławomira Neumana. Arłukowicz przypomniał, że wiceminister złożył już publiczne oświadczenie w tej sprawie.

Zapewnił, że prowadzone są liczne kontrole, aby dojść do prawdy, kto, dlaczego i w jakim momencie podejmował decyzje w tej sprawie. Podkreślał też, że wszystkie czynności w resorcie są podejmowane zgodnie z przepisami, a jednym z zadań ministra zdrowia jest nadzór nad NFZ.

Rada NFZ zdecydowała natomiast o odsunięciu od pełnienia obowiązków p.o. prezesa NFZ Marcina Pakulskiego na czas wyjaśnienia sprawy dot. umowy NFZ z EuroMedic Medical Center w Katowicach. Wnioskował o to minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Według tygodnika lecznica, co miały wykazać kontrole NFZ, pobierała od swych klientów dodatkowe opłaty za leczenie refundowane przez NFZ, w związku z czym Fundusz wypowiedział jej we wrześniu umowę.

Dziś sprawą zajęła się sejmowa Komisja Zdrowia.

– Pewne decyzje były podejmowane „na gorąco”, w sytuacji, kiedy właśnie rozpoczęto tryb odwoływania prezes Agnieszki Pachciarz, prezes NFZ.  Ostatnie decyzje były już podejmowane po odwołaniu pani prezes. Dziwny zbieg okoliczności biorąc pod uwagę to, co działo się wcześniej. A wcześniej działy się rzeczy skandaliczne: to było – powiem tak najdelikatniej – namawianie pacjentów na dodatkowe opłaty przy okazji zabiegów operacyjnych. I to rzeczywiście było podstawą do wypowiedzenia kontraktu. Następnie, jakimś dziwnym trafem przywrócono ten kontrakt poprzez aneksowanie na rok 2014 i to budzi co najmniej podejrzenie – powiedział przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia poseł Tomasz Latos.

Tymczasem Sławomir Neumann zapowiedział, że w przyszłym tygodniu do sądu trafi pozew przeciwko tygodnikowi „Wprost” za zarzuty – jak mówił – rzekomego lobbingu na rzecz jednej z klinik. Jak dodał, będzie też doniesienie do prokuratury w związku z jednym z wątków tej sprawy.

 

 

RIRM / TV Trwam News

drukuj