Mammografia na Dzień Matki

Obchodzimy dziś Dzień Matki. Narodowy Fundusz Zdrowia pod hasłem „Mamo! Mamo! Mammobus!” zachęca kobiety do badań profilaktycznych. W Polskę wyjechały więc mammobusy.

W Polsce rak zabija ponad 100 tys. osób rocznie. Najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet jest rak piersi.

– Każdego roku ok. 18,5 tysiąca Polek słyszy z ust lekarza diagnozę – rak piersi. 6600 kobiet umiera – mówi dr Agnieszka Dyzmann-Sroka z Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Tymczasem w dobie koronawirusa na badania mammograficzne zgłasza się coraz mniej kobiet. Mimo że zachorowalność na nowotwory złośliwe piersi w ciągu ostatnich trzydziestu lat wzrosła ponad dwukrotnie.

– Zdecydowanie jest mniejsza zgłaszalność. W stosunku do ubiegłego roku o 25 proc. mniej kobiet przychodzi i się bada – zauważa doktor Joanna Kufel-Grabowska z Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Na ten moment badania profilaktyczne stanowią jedyną skuteczną metodę walki z rakiem piersi. W Dzień Matki NFZ zachęca do mammografii. Na badanie przyjść mogą nie tylko matki, ale i te kobiety, które nie są matkami.

– Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi skierowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat, które w ostatnich latach nie miały wykonywanej mammografii bądź też do kobiet, u których wystąpił rak piersi w rodzinie – mówi Sylwia Stuczyńska, technik mammobusu.

Z badania profilaktycznego w Grodzisku Wielkopolskim skorzystała pani Bernadeta Odważna.

– Robię wszystkie badania, które są możliwe. Jestem po nowotworze złośliwym i po operacji, więc trzeba się leczyć i korzystać z badań – podkreśla Bernadeta Odważna.

Aby uchronić się przed nowotworem, kluczowe jest  prowadzenie zdrowego stylu życia. Chodzi o zbilansowaną dietę, ruch, jak i unikanie alkoholu czy papierosów.

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że na stronie www.nfz.gov.pl w zakładce „Dla Pacjenta” znajduje się aktualny harmonogram postoju mammobusów w całej Polsce.  Dodatkowo kobiety mogą zgłosić się na badanie również w jednym z kilkuset stacjonarnych punktów.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl