fot. PAP/Paweł Supernak

Nauka zdalna do końca ferii zimowych

Od czwartku – 27 stycznia – uczniowie szkół średnich i klas V-VII szkół podstawowych przechodzą na naukę zdalną. Zdalnie pracować będą również placówki kształcenia ustawicznego i centra kształcenia zawodowego. Z kolei uczniowie z klas I-IV szkół podstawowych i przedszkolaki kontynuują naukę w trybie stacjonarnym. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał dziś minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek.

Nowy wariant koronawirusa odbija się na szkolnej frekwencji.

– Widzimy wzrost liczby zachorowań wśród uczniów i pracowników – powiedział Dariusz Piątkowski, wiceminister edukacji i nauki.

Stąd reakcja Ministerstwa Edukacji i Nauki.

– Od 27 stycznia do 27 lutego włącznie nauczanie na odległość będzie obejmowało starszych uczniów od klasy V-VIII w szkołach podstawowych oraz wszystkich uczniów w szkołach ponadpodstawowych – zaznaczył Dariusz Piątkowski.

Stacjonarnie naukę będą kontynuować najmłodsi, czyli uczniowie z klas I-IV. Maturzyści nadal będą mogli spotykać się z nauczycielami na konsultacjach indywidualnych i grupowych.

– Chcemy także, żeby w placówkach specjalnych, gdzie przebywają dzieci z orzeczeniami, ze specjalnymi potrzebami, to rodzie wraz z dyrekcją zdecydowali, czy można tam kontynuować opiekę stacjonarną. Mamy nadzieję, że tak jak w poprzednich miesiącach, także i tym razem będzie to możliwe – wskazał wiceminister.

W całej sytuacji dużo pomaga czas ferii – przekonywał minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek.

– W praktyce będzie to oznaczało dla większości uczniów nieco ponad dwa tygodnie nauki zdalnej – oznajmił.

Dyrektorzy szkół, choć starają się zrozumieć tę decyzję, mają świadomość jej negatywnych skutków.

– Edukacja zdalna jest o wiele mniej skuteczna, wpływa negatywnie na reakcje między dziećmi i pogłębia trudności dzieci związane z dużą ilością czasu spędzonego przed ekranami, wielozadaniowością i rozpraszaniem uwagi – tłumaczył Jakub Gorski, dyrektor szkoły podstawowej „Lokomotywa” w Sopocie.

Szef resortu edukacji nie wyklucza, że z końcem lutego wszyscy uczniowie wrócą do szkoły.

TV Trwam News

drukuj