fot. PAP/Marek Zakrzewski

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Obchodzimy dziś Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Był to jeden z nielicznych udanych polskich zrywów niepodległościowych.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Powstańcy mieli na celu wyparcie Niemców z Wielkopolski i przyłączenie jej do odradzającej się Rzeczypospolitej.

https://twitter.com/MSWiA_GOV_PL/status/1739921724160762164

Dr Bartłomiej Wróblewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Wielkopolski, wskazał, że powstanie odegrało istotną rolę we wzmocnieniu polskiej niepodległości w trudnym czasie.

– Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego przypomina nam o powstaniu wielkopolskim 1918-1919 r., jednym z nielicznych udanych powstań narodowych, o powstaniu, które przywróciło niepodległość Wielkopolanom. To ważne wydarzenie dla Wielkopolski, ale także dla całego kraju dlatego, że wygrane powstanie wielkopolskie wzmocniło niepodległość państwa. Armia Wielkopolska odegrała później istotną rolę w walkach na Wschodzie, w obronie Lwowa i w bitwie warszawskiej – mówił polityk.

Chociaż powstanie wielkopolskie było zwycięskie, nie jest tak znane w całej Polsce, jak inne zrywy narodowe.

– Polska tradycja narodowa to przede wszystkim tradycja zaboru rosyjskiego, w mniejszym stopniu austriackiego, natomiast tradycje tych terenów, które znalazły się pod zaborem pruskim, są tradycjami regionalnymi – tak jest na Śląsku, w Wielkopolsce czy na Pomorzu – zwrócił uwagę dr Bartłomiej Wróblewski.

Podkreślił, że powstanie wielkopolskie czy powstania śląskie powinny w większym stopniu wpływać na ogólnonarodową tradycję. Wskazał, że powinno to dotyczyć również tradycji pracy organicznej, rozwoju przedsiębiorczości czy społeczeństwa obywatelskiego na terenie zaboru pruskiego.

– Są one wartością dodaną, elementem, który w większym stopniu powinien kształtować nasze myślenie o przeszłości – podkreślił dr Bartłomiej Wróblewski.

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego jest efektem ustawy złożonej przez prezydenta Andrzeja Dudę i uchwalonej w 2021 roku.  O jego wprowadzenie wnioskowali m.in. przedstawiciele społeczności, organizacje patriotyczne oraz władze samorządowe z Wielkopolski.

https://twitter.com/GIBandych/status/1739916202858656077

RIRM/radiomaryja.pl

drukuj