fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

98 lat temu Polska odzyskała swą suwerenność. Z tej okazji obchodzimy dziś Narodowe Święto Niepodległości. W związku z rocznicą w całym kraju odbywają się marsze, apele oraz wydarzenia religijne, kulturalne i sportowe.

Centralne obchody święta będą miały miejsce w Warszawie. Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w Mszy św. za Ojczyznę, podczas otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej. Wręczy pośmiertną nominację generalską dla płk. Ryszarda Kuklińskiego oraz odznaczenia państwowe. Weźmie też udział w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza i złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze, a w Pałacu Prezydenckim podejmie członków korpusu dyplomatycznego oraz gości. Wieczorem Andrzej Duda wybiera się do Świdnika, gdzie na placu w centrum miasta z mieszkańcami weźmie udział w śpiewaniu pieśni patriotycznych.

W Warszawie zaplanowano na dziś wiele masowych zgromadzeń. Ulicami stolicy o godz. 14 przejdzie, już po raz siódmy, Marsz Niepodległości – największa manifestacja patriotyczna w Kraju. W tym roku organizowanemu przez środowiska narodowe wydarzeniu towarzyszyć będzie hasło „Polska bastionem Europy”.  Przed marszem w południe w kościele św. Barbary przy ul. Nowogrodzkiej 51 sprawowana będzie Msza św. w intencji Ojczyzny i poległych za wolną Polskę.

W stolicy przejdą też inne marsze – m.in. pochód tzw. Komitetu Obrony Demokracji, który ma być opozycją dla marszu organizowanego przez narodowców.

W Warszawie odbędzie się także 27 Bieg Niepodległości. Z okazji święta w godz. 9–16 będzie można zwiedzić parlament i zobaczyć miejsca, gdzie na co dzień pracują posłowie i senatorowie. Osoby chętne do zwiedzenia muszą zabrać ze sobą dokument tożsamości. W związku z marszami i różnymi masowymi wydarzeniami mieszkańcy Warszawy muszą liczyć się z zamkniętymi ulicami w centrum miasta oraz objazdami wielu autobusów i tramwajów.

Msze św. za ojczyznę oraz wydarzenia kulturalne, patriotyczne czy sportowe odbędą się w wielu miastach Polski.

W Szczecinie oficjalne obchody rozpoczną się na Placu Szarych Szeregów, gdzie o godz. 15 samorządowcy oraz mieszkańcy miasta złożą kwiaty przed popiersiem Piłsudskiego. Po raz szósty ulicami miasta przejdzie Szczeciński Marsz Niepodległości zorganizowany przez Porozumienie Środowisk Patriotycznych. Marsz rozpocznie się o godz. 13 na placu Orła Białego.

W Centrum Dialogu Przełomy odbędą się dwa wernisaże wystaw „Śladami Marszałka i I Kampanii Kadrowej” oraz „Legioniści pod wspólnym hasłem Biało-Czerwona niepodległość”. Po południu na Wałach Chrobrego odbędzie się pokaz wyszkolenia żołnierzy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Wieczorem w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie na koncercie „Śpiewnik domowy”, pieśni autorstwa Stanisława Moniuszki będzie można usłyszeć w nowych aranżacjach kompozytora i pianisty jazzowego Nikola Kołodziejczyka.

Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz rekonstrukcje historyczne zaplanowano w wielu miastach Pomorza Zachodniego. Mieszkańcy Koszalina będą mieli okazję obejrzeć m.in. inscenizację poznańskiego wystąpienia Ignacego Jana Paderewskiego z grudnia 1918 r. W Drawsku odbędzie się parada pojazdów wojskowych, w której wezmą udział żołnierze wojsk amerykańskich i kanadyjskich. Po raz kolejny zostanie zorganizowana impreza biegowa, czyli Goleniowska Mila Niepodległości. Goleniowski i warszawski bieg niepodległości organizowane są nieprzerwanie od 27 lat.

W Olsztynie uroczystości rozpoczną się Mszą w intencji Ojczyzny w katedrze św. Jakuba. Po niej uczestnicy obchodów, kompanie honorowe służb mundurowych, harcerze i organizacje kombatanckie przejdą ulicami miasta na Plac Solidarności, gdzie pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny złożone zostaną kwiaty i odczytany apel pamięci. Mieszkańcy Olsztyna będą mogli obejrzeć także sprzęt wojskowy, straży granicznej, straży pożarnej i policji. Uroczystości zakończą się koncertem „Moja Niepodległa”.

W Bydgoszczy zaplanowano Mszę św. w intencji Ojczyzny w katedrze, a Muzeum Wojsk Lądowych przygotowało pokaz sprzętu ciężkiego, m.in. haubic i wyrzutni rakiet.

Również w Toruniu zostanie odprawiona Eucharystia w intencji Ojczyzny, a przedstawiciele władz złożą kwiaty pod obeliskiem poległych w latach 1918-21 i pod pomnikiem gen. Józefa Hallera. W ramach akcji samorządu województwa „Gęsina na św. Marcina” w Przysieku k. Torunia zostanie zorganizowany Festiwal Gęsiny.

W Białymstoku wojewódzkie obchody odbędą się tradycyjnie przy pomniku Piłsudskiego w centrum miasta. Na zakończenie zaplanowano wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni z aktorami Białostockiego Teatru Lalek. W Muzeum Wojska w Białymstoku zostanie otwarta wystawa malarstwa batalistycznego, z obrazami m.in. Wojciecha i Jerzego Kossaków, Stanisława Bagieńskiego, Leonarda Wintorowskiego czy Adama Kunikowskiego. Po południu przez miasto przebiegnie ponad 900 osób w 16. Biegu Niepodległości. Start i meta biegu znajdują się na Stadionie Miejskim. Wieczorem w auli Pałacu Branickich odbędzie się koncert „Dumni i wierni – Droga(mi)… do wolności” w reżyserii Pawła S. Szymańskiego. Natomiast w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się koncert utworów z serialu „Czas honoru”.

W Suwałkach po raz pierwszy odbędzie się test wiedzy o odzyskaniu niepodległości i pochodzącej z tego miasta Aleksandrze Piłsudskiej – działaczce niepodległościowej i żonie marszałka. Test odbędzie się w Muzeum im. Marii Konopnickiej, gdzie prezentowana jest wystawa o Aleksandrze – „Ola z ulicy Krzywej”.

W woj. lubuskim wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się w Gorzowie Wlkp. Po Mszy św. w intencji Ojczyzny na skwerze Wolności przed pomnikiem Piłsudskiego zaplanowano podniesienie flagi narodowej, wystąpienia, salwę honorową i Apel Pamięci. Stanie tam harcerskie miasteczko namiotowe, gdzie harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej i Związku Harcerstwa Polskiego będą zapraszać do wspólnego śpiewania piosenek przy ognisku. Będą rozdawać śpiewniki i okolicznościowe gazetki, biało-czerwone flagi oraz pierniczki w kształcie serca z napisem Polska.

Przez miasto przebiegnie na dystansie 11 km I Bieg Niepodległości, przygotowane są pokazy grupy rekonstrukcyjnej oraz sprzętu wojskowego. Będzie też kursował tramwaj patriotyczny z wystawą prac plastycznych dzieci i młodzieży gorzowskich szkół pt. „NIEPODLEGŁOŚĆ 1918”.

W Lubuskim Muzeum Wojskowe w Drzonowie k. Zielonej Góry będzie można zwiedzać wszystkie wystawy stałe i czasowe. Zaplanowano też m.in. prezentacje grup rekonstrukcyjnych – pokazy umundurowania z okresu I wojny światowej, interaktywne stoiska prezentujące wyposażenie i uzbrojenie wojskowe z tego okresu czy mini widowisko historyczne: pokaz działania miotaczy ognia, karabinów maszynowych MG 08. Z Zielonej Góry do Drzonowa przejedzie IV edycja Rajdu „Rowerowa Niepodległa”.

W Poznaniu uroczystości zainauguruje Msza św. w tamtejszej Farze. Na placu Wolności odbędzie się m.in. pokaz grupy rekonstrukcyjnej, koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych oraz defilada pododdziałów. 11 listopada to imieniny Marcina i po południu przez centrum miasta przejdzie tradycyjny korowód, podczas którego św. Marcin otrzyma symboliczne klucze do miasta od prezydenta Poznania. Na jednej z głównych ulic Poznania – św. Marcina, przez cały dzień odbywać się będzie kiermasz świętomarcińskich rogali.

Z okazji święta wieczorem w poznańskiej operze zaplanowano światową premierę koncertowego wykonania baletu „Król wichrów” op. 37 Feliksa Nowowiejskiego. Na scenie wystąpi chór i orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu pod batutą Sebastiana Perłowskiego.

Łodzianie odzyskanie przez Polskę niepodległości będą mogli uczcić w różnorodny sposób, zaplanowano m.in. otwarte zawody strzeleckie o puchar prezydenta miasta oraz Bieg Niepodległości w Parku im. Józefa Piłsudskiego, a także marsz ul. Piotrkowską pod pomnik marszałka Piłsudskiego, gdzie zostaną złożone kwiaty. Tu również zostanie odprawiona Msza św., a po niej główne uroczystości przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza.

Na północy Mazowsza – w Płocku ks. biskup Piotr Libera będzie przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kwiaty tego dnia zostaną złożone pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego, ale także przy pomniku płocczanina – poety, żołnierza Legionów Polskich – Władysława Broniewskiego. Przy płycie płockiego Grobu Nieznanego Żołnierza zostanie uroczyście podniesiona na maszt flaga państwowa, zaplanowano też defiladę poddziałów służb mundurowych i harcerzy. Na płockim Starym Rynku zaplanowano koncert „Śpiewajmy dla Niepodległej”, a także wspólne gotowanie i degustację staropolskiego, tradycyjnego rosołu z gęsiny.

Na południu Mazowsza, w Radomiu, obchody – m.in. okolicznościowe wystąpienia i apel pamięci – odbędą się przy Pomniku Czynu Legionów na Rynku. Zaplanowano odsłonięcie dwóch tablic – jedna ma upamiętniać złożenie hołdu pruskiego w Radomiu, a druga – wizytę w tym mieście Henryka Sienkiewicza.

W Kielcach również odprawiona zostanie Eucharystia w intencji Ojczyzny, przed Pomnikiem Niepodległości złożone zostaną wieńce, podniesiona flaga państwowa, odczytany apel pamięci. Zaplanowano też defiladę pododdziałów i pojazdów wojskowych oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Radomia i festyn „Pod znakiem biało-czerwonej”, organizowany przez Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich.

W Lublinie zaplanowano uroczystą sesję rady miasta, Mszę św. w intencji Ojczyzny, apel pamięci, pokazy musztry paradnej i defiladę kompanii honorowych oraz prezentację grup rekonstrukcyjnych i sprzętu wojskowego. Ulicami przebiegnie też po raz pierwszy „1 Nocna Mila Niepodległości”. Inna sportową formą uczczenia święta będzie „Pływacka Sztafeta Niepodległości”, w której uczestniczyć będą zawodnicy zrzeszeni w klubach sportowych i związkach pływackich; spodziewany jest też udział olimpijczyków: Konrada Czerniaka, Pauliny Barzyckiej, Zuzanny Mazurek i Mariusza Siembidy.

We Wrocławiu obchody z udziałem władz samorządowych odbędą się w Rynku. Poprzedzi je Msza św. w Bazylice św. Elżbiety. Po oficjalnych obchodach z Rynku wyruszy Radosna Parada Niepodległości z udziałem dzieci z wrocławskich szkół. Wieczorem zaś marsz pod hasłem „Przeciwko brukselskiej okupacji” organizuje Narodowe Odrodzenie Polski.

W Opolu po Mszy św. w tamtejszej katedrze przewidziano przemarsz przed Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego – w asyście wojska, pocztów sztandarowych, Szwadronu Kawalerii Konnej Ziemi Opolskiej i grup rekonstrukcyjnych. Po uroczystościach planowane jest wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych; w sali kameralnej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki odbędą się też rodzinne warsztaty patriotyczne (przygotowanie kotylionów, orzełków, flag, zabawy i gry).

W woj. śląskim, prócz oficjalnych obchodów m.in. w katowickiej katedrze i przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego, w niektórych miastach przygotowano nietypowe wydarzenia. W Chorzowie uczniowie pobiegną w biegu pomiędzy znajdującymi się w tym mieście pomnikami, przy których będą recytować wiersze. Na Stadionie Śląskim mieszkańcy utworzą „żywą mozaikę”: biało-czerwony kształt Polski.

W Częstochowie już w czwartek na tory wysłano „patriotyczny tramwaj” – z chórem śpiewającym pieśni patriotyczne i okolicznościową gazetą przypominającą wydarzenia towarzyszące odzyskaniu niepodległości w tym mieście. Podczas piątkowych oficjalnych uroczystości częstochowianie będą mogli „odśpiewać historię roku 1918”, korzystając z tekstów wyświetlanych na telebimie i zamieszczonych w pamiątkowych śpiewnikach.

W Krakowie kwiaty zostaną złożone pod pomnikiem Żołnierzy Polski Walczącej, a Msza św. odprawiona na Wawelu, po której pochód patriotyczny zejdzie z Wawelu do Krzyża Katyńskiego na placu o. Studzińskiego i dalej na plac Matejki.

Tu w południe pod Pomnikiem Grunwaldzkim rozpoczną się uroczystości z udziałem wojska, podczas których przewidziano wręczenie odznaczeń państwowych oraz aktów nadania obywatelstwa polskiego, złożenie kwiatów i defiladę. Z okazji Święta Niepodległości zorganizowano także „Dzień otwarty Urzędu Wojewódzkiego” i możliwość spotkania z wojewodą. Wokół Plant kursować będzie tramwaj patriotyczny, a na Rynku Głównym wieczorem odbędzie się „Lekcja śpiewania”.

W ramach krakowskich obchodów miłośnicy historii i sztuki będą mogli zwiedzić cztery zabytki, które w ostatnich latach odnawiano z pomocą Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, a które na co dzień są niedostępne: secesyjne polichromie Józefa Mehoffera w Domu „Pod Globusem”, skarbiec Domu Arcybractwa Miłosierdzia, krypty kościoła św. św. Piotra i Pawła przeznaczone na Panteon Narodowy oraz gotyckie piwnice cerkwi prawosławnej, w których otwarto niedawno Centrum Sztuki Sakralnej im. Jerzego Nowosielskiego.

W stolicy Małopolski wieczorem swoje obchody będzie miało Prawo i Sprawiedliwość. Będą na nich prezes Jarosław Kaczyński, premier Beata Szydło oraz marszałkowie Sejmu i Senatu oraz inni politycy PiS. Obchody te rozpoczną się Mszą św. w Katedrze na Wawelu, przewidziano złożenie kwiatów w kryptach Katedry i przed pomnikiem Jana Pawła II. Po Eucharystii, w historycznej sali Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” planowane jest wystąpienie szefa partii oraz koncert patriotyczny.

W Zakopanem głównym punktem obchodów będzie złożenie urny z ziemią z Dachau pod Krzyżem – Miejscem Pamięci Narodowej przy sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. W cokole tego krzyża, który jest repliką krzyża z Giewontu, gromadzone są urny z ziemią z różnych miejsc na świecie, gdzie ginęli Polacy, m.in. z Narwiku, Katynia, Monte Cassino, Stryja, Bredy, Smoleńska, Gibraltaru i Loreto.

W Rzeszowie po Mszy św. uczestnicy obchodów przejdą pod pomnik legionisty i uczestnika walk o niepodległość płk. Leopolda Lisa-Kuli i złożą kwiaty. Zaplanowano też m.in. pokaz musztry paradnej z bronią w wykonaniu Związku Strzeleckiego „Strzelec” i defiladę.

W piątek na Podkarpaciu obchody z okazji Święta Niepodległości odbędą się także w innych miastach regionu, m.in. w Krośnie, Tarnobrzegu, Przemyślu, Jaśle, Stalowej Woli i Sanoku.

W związku z dzisiejszym świętem prezydent Polski Andrzej Duda wygłosił wczoraj wieczorem przemówienie. [WIĘCEJ]

Akcentował w nim znaczenie świętowania Dnia Niepodległości w zgodzie.

– Zgodne świętowanie będzie znakiem tego, że potrafimy wznieść się jako naród ponad niepotrzebne podziały i spory, a także tego, że jesteśmy gotowi wychowywać kolejne pokolenia dając przykład dojrzałej wspólnoty – podkreślił prezydent.

PAP/RIRM

drukuj