fot. Kate Trinajstic, The Conversation, Curtin University

Najstarsza skamieniałość serca liczy 380 mln lat

Najstarsza skamieniałość serca rybiego, którą udało się paleontologom odkryć w materiale kopalnym, liczy 380 mln lat. Oprócz tego ten sam okaz zawiera fragment żołądka, wątroby i jelit – informują naukowcy z Australii na łamach tygodnika „Science”.

Okaz reprezentuje rybę pancerną należącą do wymarłego rzędu szczękowców. Żyły one w okresie dewońskim (419,2 mln – 358,9 mln lat temu).

Jak podkreślają badacze, odkrycie jest tym bardziej niezwykłe, że tkanki miękkie z tak odległego okresu bardzo rzadko zostawiają swój ślad w skamieniałościach, a jeszcze rzadziej zachowują trójwymiarowy kształt jak w tym wypadku.

„Jako paleontolog, który bada skamieniałości od ponad 20 lat, byłam prawdziwie zachwycona, gdy odkryłam trójwymiarowe, pięknie zachowane serce u liczącego 380 mln lat przodka” – opisuje Kate Trinajstic z Western Australian Museum.

Naukowcy zwracają uwagę, że anatomia ryby sprzed 380 mln lat była zaawansowana jak na tak wczesny etap ewolucji. Przypominała anatomię dzisiejszych rekinów.

Stanowisko paleontologiczne, na którym znaleziono skamieniałość, położone jest w zachodniej Australii. Przed 380 mln lat znajdowała się w tym miejscu rozległa rafa koralowa.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl