fot. https://pixabay.com/pl/photos/blogger-kom%C3%B3rkowy-urz%C4%85d-biznesu-336371/

Co to jest phising?

Przestrzegamy przed phisingiem. Przestępcy wymyślają nowe metody w celu wyłudzenia pieniędzy, danych logowania czy numeru konta bankowego. Policjanci ostrzegają, żeby uważać na swoje dane poufne.

Ostatnio najbardziej popularną metodą stosowaną przez oszustów jest tzw. phising.

Phising to próba wyłudzenia naszych danych osobowych, naszych danych wrażliwych, takich jak loginy i hasła do kont internetowych. Dzięki takim danym przestępca jest w stanie wejść na nasze konto zalogować się jako my i wypłacić wszystkie nasze pieniądze – mówi Maciej Święcichowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Oszuści podszywają się pod pracowników różnych instytucji. Wysyłają maile albo smsy. W treści może być na przykład informacja: „Musisz dopłacić 50 groszy kurierowi za przesyłkę”. Podany jest też link prowadzący do strony internetowej.

Te strony wyglądają łudząco podobnie do oryginalnych stron. Jeżeli po wejściu w nieznany link będziemy wpisywali nasze dane, to wtedy tak naprawdę wpisujemy dane, które są widoczne dla oszustów – przestrzega Maciej Święcichowski.

Dostałeś sms o koniecznej dopłacie do przesyłki? Nie klikaj w odnośnik. To próba wyłudzenia pieniędzy.

Mieliśmy oszukanego mieszkańca Wrześni na 6 tys. złotych. Schemat był zawsze taki sam. Zmierzał do jednego. Był kontakt telefoniczny, określenie o włamaniu na konto, podjęcie natychmiastowego działania. Niestety mieszkaniec Wrześni uległ namowom sprawców i stracił 6 tys. złotych – tłumaczy Adam Wojciński z Komendy Powiatowej Policji we Wrześni.

Policjanci przypominają, że o każdej próbie oszustwa należy poinformować odpowiednie służby. Warto też zgłosić próbę oszustwa poprzez specjalnie uruchomioną rządową stronę internetową.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl