fot. facebook.com

Nadwyżki osocza z Polski ma przetwarzać jeden koncern

Ministerstwo Zdrowia chce wpisać do projektu ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie rekomendacje dotyczące sposobu zagospodarowania nadwyżek osocza, które obecnie jest sprzedawane za granicę. W resorcie – jak informuje portal prawo.pl – zapadła decyzja, by w przetargu wyłonić jedną firmę, która z nadwyżki osocza będzie produkować leki dla Polski.

W sumie chodzi o około 200 tysięcy litrów rocznie. Do ogłoszenia przetargu, który wyłoni zwycięską firmę, potrzeba będzie zmiany przepisów kilku ustaw. Pracować nad nią miałby zespół składający się z przedstawicieli kilku resortów i instytucji. Z prośbą o powołanie go resort zdrowia wystąpił do KPRM.

Pomysł ministerstwa pozytywnie ocenia lekarz i poseł PiS minionej kadencji Krzysztof Ostrowski. Jak mówi, przyniesie to korzyść służbie zdrowia i pacjentom.

– Dobrze byłoby, żeby nadwyżki osocza oraz wszystkie produkty pochodne krwiozastępcze były zagospodarowywane w Polsce, gdyż na co dzień mamy w szpitalach problemy z dostępnością tych rzeczy. Niedobrą dla służby zdrowia jest sytuacja, w której mamy nadwyżki, które eksportujemy, a nie umiemy zagospodarować ich na miejscu. Dobrze, że ministerstwo ma taki pomysł. Nie jest to prosta sprawa. Wymaga to zmian w ustawodawstwie i konsekwencji w wyłonieniu firmy, ale będzie to z korzyścią dla służby zdrowia, a przede wszystkim dla pacjentów – podkreśla.

Portal prawo.pl podaje też, że zespół, który pracował nad założeniami zapewniającymi naszej służbie zdrowia dostęp do leków z osocza, zarekomendował, by w przyszłości wybudować w Polsce fabrykę frakcjonowania osocza.

Jednak zanim to nastąpi, ma zostać ogłoszony przetarg na usługowe przetwarzanie polskiego osocza przez jednego dostawcę.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl