Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi

Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apelują o oddawanie krwi. W związku z częstymi wypadkami i wyjazdem znacznej części krwiodawców brakuje jej w całym kraju.

Krew można oddać w centrach krwiodawstwa. Aktywne są również ich oddziały w szpitalach i przychodniach. W teren wyjeżdżają też specjalne, odpowiednio oznaczone autobusy, przystosowane do poboru krwi. Harmonogram akcji krwiodawstwa można znaleźć na stronie Narodowego Centrum Krwi.

Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65 roku życia. Potencjalny krwiodawca musi być wyspany i lekko najedzony. Powinien ważyć więcej niż 50 kilogramów, być zdrowym i nie przyjmować leków. Co najmniej 24 godziny przed oddaniem krwi nie wolno też spożywać alkoholu.

Udając się do centrum krwiodawstwa, powinniśmy mieć ze sobą dowód osobisty. Na miejscu uzupełnimy kwestionariusz z pytaniami dotyczącymi stanu zdrowia. Jeżeli nie zostaniemy na tym etapie zdyskwalifikowani, to kolejnym krokiem będą badania ciśnienia i krwi. Po ich przejściu będzie można oddać krew. Na cele regeneracyjne otrzymamy posiłek i osiem tabliczek czekolady.

Jak podkreślają lekarze, oddawanie krwi jest w pełni bezpieczne. Cała procedura wraz z badaniami trwa maksymalnie godzinę.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl