Światowy Dzień Krwiodawcy

Obchodzimy dziś Światowy Dzień Krwiodawcy. Każdego roku w Polsce wykonywanych jest ok. 1,6 mln przetoczeń krwi i jej składników. Tak wynika z danych Narodowego Centrum Krwi.

Najbardziej oczekiwaną grupą krwi jest 0Rh-, którą ma zaledwie 7 proc. Polaków – można przetoczyć ją każdemu biorcy.

Natomiast najczęściej spotykanymi grupami krwi są ARh+ i 0Rh+. Najrzadszymi grupami są BRh- i ABRh- .

Pozyskiwanie krwi opiera się na dobrowolnym, honorowym dawcy – mówi Renata Meloch, diagnosta laboratoryjny, transfuzjolog. Jak dodaje, krew to jeden z najbardziej pożądanych „leków”, jakimi dysponuje medycyna –

– Lek stosowany w ratowaniu życia, w podnoszeniu jakości tego życia, czy to w sytuacjach po wypadkach, w przypadku leczenia wielu niedokrwistości towarzyszących różnym chorobom, również nowotworowym – tłumaczy Renata Meloch.

Od krwiodawców pobiera się tzw. krew pełną albo jej określone składniki. Jednorazowo można pozyskać 450 ml pełnej krwi. Krew mogą oddawać osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kg. Krwiodawca powinien być zdrowy i w dobrej formie. Krew można oddać w regionalnych centrach krwiodawstwa oraz w niektórych szpitalach, a także w mobilnych punktach poboru.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl