Światowy Dzień Krwiodawstwa
Obchodzimy dziś Światowy Dzień Krwiodawstwa. Co roku w naszym kraju dokonuje się przeszło 1,5 mln przetoczeń krwi oraz jej składników. Pomimo postępów w nauce krwi nie można zdobyć w procesie sztucznej syntezy, a jedynie pozyskać od drugiego człowieka.
Zastępca dyrektora Narodowego Centrum Krwi Sebastian Twaróg zachęca do honorowego oddawania krwi. Podkreśla, że każdy jej litr jest na wagę życia, szczególnie w czasach epidemii. Dodaje, że cały proces pobrania krwi przebiega bez ryzyka zakażenia.
– Oddawanie krwi jest procesem absolutnie bezpiecznym. Na wszystkich etapach używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym dawcy nie grozi zakażenie czynnikami chorobotwórczymi. Sam proces jest absolutnie procesem sterylnym. W celu wzmocnienia bezpieczeństwa dawców oraz personelu w centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa wprowadzono dodatkowe procedury ochronne. Warto zaznaczyć, że brak jest dowodów naukowych potwierdzających możliwość przeniesienia się wirusa na drodze krwi – zaznacza Sebastian Twaróg.
Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby w wieku od 18. do 65. roku życia, które ważą co najmniej 50 kg.
RIRM