fot. PAP/Wojtek Jargiło

Światowy Dzień Krwiodawstwa

Obchodzimy dziś Światowy Dzień Krwiodawstwa. Co roku w naszym kraju dokonuje się przeszło 1,5 mln przetoczeń krwi oraz jej składników. Pomimo postępów w nauce krwi nie można zdobyć w procesie sztucznej syntezy, a jedynie pozyskać od drugiego człowieka.

Najbardziej pożądaną grupą krwi jest 0Rh-, ponieważ można ją przetoczyć każdemu biorcy. Taką grupę ma zaledwie 7 proc. Polaków.

Zastępca dyrektora Narodowego Centrum Krwi Sebastian Twaróg zachęca do honorowego oddawania krwi. Podkreśla, że każdy jej litr jest na wagę życia, szczególnie w czasach  epidemii. Dodaje, że cały proces pobrania krwi przebiega bez ryzyka zakażenia.

– Oddawanie krwi jest procesem absolutnie bezpiecznym. Na wszystkich etapach używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym dawcy nie grozi zakażenie czynnikami chorobotwórczymi. Sam proces jest absolutnie procesem sterylnym. W celu wzmocnienia bezpieczeństwa dawców oraz personelu w centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa wprowadzono dodatkowe procedury ochronne. Warto zaznaczyć, że brak jest dowodów naukowych potwierdzających możliwość przeniesienia się wirusa na drodze krwi – zaznacza Sebastian Twaróg.

Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby w wieku od 18. do 65. roku życia, które ważą co najmniej 50 kg.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl