Szczecin. Minister zdrowia zachęca do oddawania krwi

Krwiodawstwo to temat niewyczerpany. Rozmawiajmy o krwiodawstwie, zachęcajmy do oddawania krwi i przyłączajmy się do grona Honorowych Dawców Krwi – mówi minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, zapraszając do udziału w sobotniej imprezie promującej krwiodawstwo.

Po południu, na Wałach Chrobrego w Szczecinie zostanie zainaugurowana „Trasa Czerwonej Nitki”, która jest elementem ogólnopolskiej kampanii społecznej „Twoja krew, moje życie”.

Zdaniem Radziwiłła, sobotnie wydarzenie to doskonała okazja do przybliżenia tematyki krwiodawstwa i skonfrontowania posiadanej wiedzy z rzeczywistością.

„Zbliżają się wakacje – więcej podróżujemy, a część stałych dawców przebywa na urlopach. Pamiętajmy jednak, że krew jest potrzebna każdego dnia. Dlatego angażujmy się w krwiodawstwo i pokażmy, że łączy nas krew, która ratuje życie” – przekonuje minister, cytowany w komunikacie resortu zdrowia.

Szczecinianie na Wałach Chrobrego będą oddawać krew w mobilnych punktach pobierania krwi. Zaplanowano także koncerty, na których wystąpią m.in. Mrozu i zespół Bubliczki. Przygotowane będą także strefy aktywności i animacji dla dzieci i młodzieży. Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach i pokazach sportowych, będą także symulatory bezpiecznej jazdy.

„Uważam, że każda okazja, żeby poruszać temat krwiodawstwa jest dobra” – przekonuje krwiodawca rekordzista Jacek Schmidt, który oddał największą ilość krwi i jej składników w Europie wśród żołnierzy. Schmidt w ciągu 30 lat regularnego oddawania krwi oddał już 157 litrów.

„Kiedyś krew mojego ojca uratowała mi życie. Teraz ja w ten sam sposób mogłem pomóc już 70 osobom. To wspaniałe uczucie” – podkreślił.

Impreza rozpocznie się o godz. 13 w sobotę na Wałach Chrobrego w Szczecinie. Organizatorami wydarzenia są Ministerstwo Zdrowia oraz Narodowe Centrum Krwi.

Ogólnopolska kampania promująca honorowe krwiodawstwo „Twoja krew, moje życie” jest realizowana w ramach programu polityki zdrowotnej „Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2015-2020”, finansowanego przez ministra zdrowia. Realizatorami kampanii społecznej są Narodowe Centrum Krwi oraz 21 Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl