Międzynarodowy Kongres Morski

Dziś drugi, a zarazem ostatni dzień 5. Międzynarodowego Kongresu Morskiego. Jego uczestnicy rozmawiają o kondycji i przyszłości gospodarki morskiej.

W czasie szczecińskiego kongresu morskiego poruszane są problemy branży. Dzięki temu ma on być ważnym elementem procesu odbudowy przemysłu stoczniowego, żeglugi morskiej i śródlądowej, co jest także kluczowe dla polskiego rządu.

– Dla polskiego rządu kwestia odbudowy, rozwoju i wsparcia przemysłu stoczniowego, rozwoju polskich portów i żeglugi śródlądowej jest zadaniem priorytetowym i strategicznym, zarówno w wymiarze gospodarczym, jak i wymiarze bezpieczeństwa, niezależności i suwerenności naszej ojczyzny – mówiła w czwartek premier polskiego rządu, pani Beata Szydło.

W tym kontekście pani Premier nie oszczędzała poprzedniego rządu, który – jak wskazała – przyczynił się do marginalizacji przemysłu stoczniowego.

Symbol przemian, symbol polskiej drogi do wolności, walki o godność i sprawiedliwość społeczną, symbol polskiej niepodległości. Jakże niezrozumiałe dla polskiego społeczeństwa były decyzje o likwidowaniu polskich stoczni. Likwidowaniu w momencie, kiedy w innych krajach inne stocznie się rozwijały. Likwidacje polskich stoczni na pewno nie były w polskim interesie. Mimo to, ówczas gdy rząd zgodził się na nią, nie będę już pytać, dlaczego to zrobiono, ale dzisiaj mogę powiedzieć z satysfakcją że obecnie polski rząd odbudowuje przemysł stoczniowy i stawia go jako jeden z najważniejszych elementów rozwoju polskiej gospodarki – podkreśliła szefowa polskiego rządu.

Stworzenie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej miało na celu odbudowę żeglugi, która pozwoli na transport wodny i odciąży w ten sposób inne gałęzie transportu w kraju – mówił minister Marek Gróbarczyk.

– Na tę okoliczność została stworzona strategia, która kompleksowo obejmuje rozwój tej branży, odbudowy, kierunki inwestycyjne i rozwoju. Ta strategia została wpisana do strategii odpowiedzialnego rozwoju realizowanej przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Jest ona jej integralną częścią. Kolejny element to strategia rozwoju transportu Polski, gdzie drogi śródlądowe na stałe wpiszą się w tę strategię jako podstawa multimodalności – powiedział minister Gróbarczyk.

Organizatorami piątego Międzynarodowego Kongresu Morskiego są Fundacja Kongres Morski i Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a fundatorami Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie i Polska Żegluga Morska.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl