PAP/Wojtek Jargiło

Na portalu pacjent.gov.pl znajdziemy fachowe terminy związane z pandemią koronawirusa

Na portalu pacjent.gov.pl możemy znaleźć wyjaśnienia czym jest m.in. kwarantanna, zagrożenie epidemiologiczne i dozór sanitarny.

To odpowiedź na pojawiające się w ostatnich dniach fachowe terminy związane z pandemią koronawirusa. Ich szczegółowa definicja ma pomóc w poprawnym zrozumieniu zwrotów jakie pojawiają się w przestrzeni publicznej.

Jednym z nich jest kwarantanna, którą objęto już ponad 3150 osób. O tym jak ważne jest przestrzeganie jej zasad mówił m.in. szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Mamy do czynienia naprawdę z ogromną dyscypliną naszego społeczeństwa. Podam informację z ostatniej doby, gdzie policjanci odwiedzili ponad 1500 osób, które są objęte kwarantanną domową – tylko w 14 przypadkach, które będą jeszcze weryfikowane przez inspektorów sanepidu, stwierdzono odejście od zasad. Państwo nie działa przeciwko obywatelom wprowadzając takie restrykcyjne przepisy na pewien czas. Państwo działa w głębokim interesie każdego obywatela naszego kraju, niestety musimy użyć takich głębokich ingerencji w pewne sfery życia właśnie w imię obrony obywateli do zdrowia – powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Osoba objęta kwarantanną – jak wyjaśnia portal pacjent.gov.pl – przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie. Okres ten liczy się od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym koronawirusem lub od momentu powrotu z regionu ryzyka. Pod żadnym pozorem osoba objęta kwarantanną nie może opuszczać mieszkania.

 

RIRM

drukuj