fot. PAP/ITAR-TASS

Polscy lekarze pomagający we Włoszech dzielą się doświadczeniami

Polscy lekarze, którzy pomagali w walce z epidemią koronawirusa we Włoszech dzielą się swoimi doświadczeniami. Wnioski dotyczące leczenia chorych na COVID-19 przekazują ustnie, ale mają one być także zebrane w specjalnym raporcie. Wstępne założenia dokumentu trafiły już do ministra zdrowia. Planowana jest także publikacja raportu.

W ubiegłym tygodniu zakończyła się 10-dniowa misja grupy polskich lekarzy, którzy pomagali swoim kolegom we włoskiej Lombardii. Misja była realizowana przez Wojskowy Instytut Medyczny przy udziale Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Wśród uczestników misji był dr Paweł Szczuciński. W rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja powiedział, że lekarze dzielą się ze sobą schematami leczniczymi, a także spostrzeżeniami dotyczącymi między innymi stosowania środków ochrony osobistej.

– Cenne są nasze spostrzeżenia zupełnie praktyczne. Praca w takich warunkach ekstremalnych wymaga stosowania szczególnego reżimu w zakresie stosowania środków ochrony indywidualnej. Ważne było też dla nas usłyszeć bezpośrednio od ludzi, którzy zaleźli się w oku cyklonu tej epidemii, jak ważne jest stosowanie zasad izolacji, jej przestrzeganie. Na miejscu mówili nam o tym wprost, że błędem było, że we Włoszech nie wprowadzono zakazów na wcześniejszym etapie – podkreślił dr Paweł Szczuciński.

Między innymi o tym, jak reorganizować SOR na potrzeby pacjentów z COVID-19 czy jak używać środków ochrony osobistej będą mówić też lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego, którzy pomagali w Lombardii.

W tym celu w najbliższy czwartek o godz. 18.00 organizowane jest webinarium. Szczegóły bezpłatnych konsultacji są dostępne na stronie internetowej Wojskowego Instytutu Medycznego.

RIRM

drukuj