fot. PAP/EPA

PAA: W Polsce nie ma zagrożenia radiacyjnego

Państwowa Agencja Atomistyki zapewnia, że w Polsce nie ma zagrożenia radiacyjnego. Od 4 kwietnia trwa walka z pożarem w zamkniętej strefie wokół nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie. Z informacji medialnych wynika, że ogień jest w odległości dwóch kilometrów od składu z materiałami promieniotwórczymi i od samej elektrowni.

Sytuacje w kontekście ewentualnego zagrożenia dla naszego kraju monitoruje Państwowa Agencja Atomistyki. Jej rzecznik Stanisław Janikowski powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja, że obecnie nie ma w Polsce zagrożenia radiacyjnego.

– Sytuacja radiacyjna w Polsce na ten moment pozostaje normalna. Poziomy skażeń promieniotwórczych nie są w jakikolwiek sposób podwyższone w wyniku tych pożarów. Na ten moment sytuacja jest zatem normalna i bezpieczna. Oczywiście, jeśli powstaje zagrożenie dla ludności, uruchamiane są odpowiednie procedury mające na celu zabezpieczenie ludności przed skutkami takiego zagrożenia. W tym momencie do niego nie dochodzi i nie ma powodów do obaw – wskazał.

Rzecznik Państwowej Agencji Atomistyki zapewnił, że Agencja jest w stałym kontakcie ze stroną ukraińską. Nadzoruje sytuację radiacyjną kraju między innymi poprzez systematyczny pomiar mocy dawki promieniowania gamma przez stacje wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych.

RIRM

drukuj